Тобілевич Микола Миколайович
Тобілевич Микола Миколайович (Садовський)
Народився: 26 березня 1897 року
Помер: 18 грудня 1963 року
Військове звання: підполковник Армії УНР
Рід діяльності:
- військовий діяч
- син видатного українського актора та режисера Миколи Садовського
Біографія
Микола Миколайович Тобілевич народився в родині відомого українського театрального діяча Миколи Карповича Садовського (Тобілевича). У 1917 році закінчив Єлисаветградське кавалерійське училище. Останнє звання в російській армії – прапорщик.
Під час української революції 1917-1921 років Тобілевич служив у складі Армії УНР. Брав участь у боях проти більшовиків та у Визвольній війні проти радянської росії. Був призначений командиром 1-го кінного полку 1-ї Запорізької дивізії Армії УНР.
Після поразки Армії УНР у 1921 році емігрував до Польщі. Проживав у місті Калиш, де працював у цивільних структурах. Брав активну участь в українській громадській та культурній діяльності.
У 1939 році повернувся в Україну, де був заарештований НКВС і засуджений до 10 років позбавлення волі. Після звільнення з таборів жив у Львові, де працював у Державному театральному музеї України.
Командир 1-го кінного полку 1-ї Запорізької дивізії
У складі 1-го кінного полку Тобілевич брав участь у боях проти більшовиків на території України. Полк відзначився у боях під Крутами (січень 1918 року), де Тобілевич отримав поранення. Також брав участь у боях на Житомирщині та Київщині.
У 1919 році 1-а Запорізька дивізія була переформована в Перший кінний корпус, і Тобілевич разом зі своїм полком брав участь у боях з Червоною Армією на півдні України. У липні 1919 року полк потрапив в оточення, і Тобілевич був змушений відвести його до Польщі, де польська влада інтернувала підрозділи Армії УНР.
Еміграція та повернення
Після інтернування Тобілевич проживав у Польщі, де брав активну участь у діяльності українських емігрантських організацій та культурно-громадському житті. У 1939 році після радянського вторгнення в Польщу Тобілевич повернувся в Україну, де був арештований НКВС.
Після звільнення з таборів Тобілевич жив у Львові, де працював у Державному театральному музеї України. Брав участь у збереженні та популяризації української театральної культури.
Микола Миколайович Тобілевич був одним із видатних військових діячів української революції. Він віддав своє життя боротьбі за незалежність України. Його пам'ять шанують як в Україні, так і серед української еміграції.
Питання, що часто задаються
- Яке було справжнє прізвище Тобілевича?
- У якому званні Тобілевич завершив службу в російській армії?
- У складі якої дивізії служив Тобілевич в Армії УНР?
- Яке поранення отримав Тобілевич у бою?
- Де Тобілевич працював після повернення в Україну?