Що буде, якщо спорт з’явиться у вашому житті?
Редактор: Михайло МельникЛюди, які регулярно займаються спортом, мають позитивніший настрій, вони енергійні, краще виглядають, менше хворіють. Але чому так відбувається? Про це у нашій статті.
Люди, які регулярно займаються спортом, рідше хворіють на застуди
З погляду доказової медицини помірна та регулярна фізична активність вважається свого роду «ад’ювантом» – речовиною, яка допомагає посилити імунну відповідь організму. Заняття тривалістю до години (не більше) посилюють як клітинний, так і гуморальний імунітет: підвищується рециркуляція імуноглобулінів, протизапальних цитокінів, активізуються нейтрофіли, NK-клітини, Т- та B-лімфоцити. Кожен із цих компонентів формує наш природний щит від інфекційних агентів. Однак за надміру активних занять спортом ймовірність захворіти, навпаки, зростає.
Спортивні тренування допомагають зберегти еластичність судин та нормалізувати артеріальний тиск
Навіть разове тренування у спортивному залі призводить до збільшення кровонаповнення судин, а регулярне фізичне навантаження викликає їхню функціональну адаптацію і запускає процеси ремоделювання судинної стінки: діаметр артерій збільшується, що зменшує ймовірність тромбозу. Це результат повторюваної стимуляції кровообігу.
Фізичні тренування покращують настрій
Заняття спортом – один із найкращих способів розрядки, зняття емоційної напруги, особливо командні ігрові види спорту. Люди, які грають у футбол, волейбол, баскетбол у компанії однодумців, почуваються набагато щасливішими і менше відчувають наслідки емоційних перевантажень. Регулярна командна фізична активність підвищує секрецію “гормонів щастя” – ендорфінів. У підлітковому віці фізична активність особливо важлива.
При регулярних спортивних тренуваннях покращується склад крові
Під час фізичного навантаження серцево-судинна система має ефективно забезпечувати надходження кисню для правильної роботи організму. За цю функцію відповідають еритроцити, що транспортують молекули кисню в легені, а виводять вуглекислий газ. Фізичні навантаження стимулюють процес формування молодих клітин крові. Поруч із «старі» еритроцити руйнуються природним шляхом, що знижує середній вік еритроцитів. Це призводить до того, що підвищується їх якість та покращується функціонування.
Фізична активність допомагає відсунути довгі роки старіння організму
Один із негативних проявів старіння – зменшення обсягу серцевої мускулатури. Таке явище зустрічається, за різними даними, у 13-24% людей віком 65-70 років і більше 50% випадків у літніх людей старше 80 років. Після 75 років така проблема частіше зачіпає чоловіків (58%), ніж жінок (45%). Регулярна фізична активність навіть у літньому віці дозволяє серцевому м’язі не втратити в обсязі, а навпаки, зміцнює її. Всесвітня організація охорони здоров’я випустила рекомендації щодо необхідного рівня фізичної активності для кожного віку – від 150 до 300 хвилин на тиждень з додаванням двох тренувань на розвиток сили. Для літніх людей дуже важливо додавати до цього вправи на розвиток координації та балансу.
Спортивні заняття підвищують працездатність
Спорт не тільки підвищує фізичні показники, що безпосередньо впливають на робочий процес, а й формує важливі для успішної роботи психологічні навички. Наприклад, участь у спортивних активностях разом із колегами формує командний дух вміння працювати в колективі разом для досягнення спільної мети. Командні види спорту також навчають лідерських якостей. Дуже важливо, що спорт вчить завжди прагнути успіху і ніколи не здаватися.
Це і є основним фактором відмінної працездатності. Водночас спорт навчає вмінню концентруватись. Зосередженість на досягненні результату, особливо в ігрових видах спорту, допомагає і в роботі під час вирішення поставлених завдань.
Регулярні тренування підвищують стресостійкість
Спорт – ідеальна «природна лабораторія» для оцінки впливу стресу на організм людини та механізмів опору стресовим факторам. Професійного спортсмена від любителя відрізняє вміння долати негативний вплив стресу на психоемоційну сферу під час змагань та добиватися поставленої мети. Впоратися з постійним психологічним пресингом спортсменам допомагають регулярні тренування та робота над психологічною стійкістю.
Заняття спортом покращують сон
Хороший сон – вкрай важливий чинник здорового способу життя. Проте, живучи у ритмі великого міста, дуже складно забезпечити якісний та тривалий відпочинок. Зменшуючи час сну, ми сильно знижуємо свою працездатність. Але іноді проблеми зі сном лежать лише на рівні центральної нервової чи ендокринної систем. Доведено, що дванадцять тижнів регулярних тренувань збільшують тривалість сну та покращують його якість.
Фізичні тренування роблять шкіру більш пружною та молодою
Фізичні вправи, навіть одноразове тренування, збільшує кровотік у шкірі. Шкіра отримує необхідні поживні речовини, її структура покращується, вона стає більш пружною. В окремих дослідженнях було показано, що тренування, крім іншого, роблять шкіру більш вологою, покращують обмінні процеси в підшкірно-жировій клітковині, посилюють лімфодренаж, який сприяє виведенню токсинів, при цьому позитивна дія фізичних вправ на зовнішній вигляд зберігається надовго.
У людей, які регулярно займаються спортом, покращуються розумові процеси
Численні дані свідчать, що заняття фізичною активністю є найсильнішим модулятором, що викликає структурні та функціональні зміни в головному мозку, які ведуть до підвищення розумових здібностей. При цьому спортивні тренування зарекомендували себе як захисний фактор від погіршення розумових здібностей у будь-якому віці. Люди, які постійно займаються фізичною активністю, краще адаптуються до будь-яких змін і набагато швидше приймають рішення.
Тренування у Дніпрі
JAIPUR – WELLSPACE – сучасний фітнес центр у Дніпрі з кваліфікованими тренерами, сучасним обладнанням, цікавими програмами. Фітнес, тренажерний зал, йога, аквазона, басейн та лазня, масаж, персональні та групові тренування – все це чекає на Вас.
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень