https://reporter.zp.ua

ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ПРАВОЗДАТНІСТЬ ВІД ДІЄЗДАТНОСТІ

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

українська правова система базується на принципах правоздатності та дієздатності. ці поняття досить складні, тому ми розкриємо їх сутність і розберемося у їх відмінностях. у цій статті ви дізнаєтесь про значення правоздатності та дієздатності, а також про те, як вони взаємопов’язані, але одночасно відрізняються одне від одного. поглибимося у цю тему для кращого розуміння.

поняття правоздатності та дієздатності

правоздатність і дієздатність є важливими поняттями в правовій сфері. правоздатність означає, що особа може мати права та обов’язки. це властивість будь-якої людини з моменту народження. українське законодавство гарантує правоздатність усім громадянам незалежно від віку, статі, релігійних переконань тощо.

дієздатність, з іншого боку, означає, що особа може самостійно здійснювати права та обов’язки. для досягнення дієздатності потрібна здатність усвідомлювати свої дії та відповідати за них. дієздатність може бути певним чином обмеженою законом, наприклад, для неповнолітніх або недієздатних осіб.

відмінності між правоздатністю та дієздатністю

основна відмінність між правоздатністю та дієздатністю полягає у їх змісті. правоздатність є загальним правом, яке належить кожній людині від народження. суди та інші установи не можуть позбавити особу правоздатності, оскільки це основне право кожного громадянина.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

з іншого боку, дієздатність – це певна здатність особи здійснювати права та обов’язки. вона може бути призначена згідно з законом, але також може бути обмежена. для досягнення дієздатності, особа повинна мати здатність розуміти свої дії та наслідки цих дій.

інша важлива відмінність між правоздатністю та дієздатністю полягає в їх діапазоні застосування. правоздатність застосовується до всіх осіб без винятку, незалежно від їх віку, статі, національності тощо. дієздатність, з іншого боку, може бути обмежена для певних категорій осіб, наприклад, неповнолітніх чи тих, хто страждає від психічних порушень.

взаємозв’язок правоздатності та дієздатності

зрозуміло, що правоздатність та дієздатність є взаємопов’язаними поняттями. особа може мати правоздатність, але бути обмеженою в дієздатності, або ж бути повністю дієздатною згідно зі своїми правоздатними можливостями.

наприклад, неповнолітні особи є правоздатними, оскільки вони мають права та обов’язки. однак, згідно із законом, їх дієздатність обмежена, оскільки вони не можуть самостійно укладати договори, передавати майно або здійснювати інші дії, які вимагають певної здатності розуміти та нести відповідальність.

інший приклад – люди з обмеженнями здоров’я. вони можуть мати обмежені можливості в здійсненні прав і обов’язків через своє фізичне або психічне становище. однак, це не позбавляє їх правоздатності, оскільки вони все одно мають права, які гарантовані українським законодавством.

висновок

правоздатність і дієздатність є двома важливими поняттями в правовій сфері. правоздатність – це загальне право кожної людини на мають права та обов’язки. дієздатність, з іншого боку, − це здатність особи здійснювати свої права та обов’язки. правоздатність є обов’язковою для усіх, але дієздатність може бути обмеженою в певних випадках, як, наприклад, у неповнолітніх або осіб з обмеженими можливостями.

запитання, що часто задаються:

  1. які права мають неповнолітні особи?
  2. чи може дієздатність бути неповнолітніми особами?
  3. що означає “обмежена дієздатність”?
  4. які є основні обов’язки правоздатних осіб?
  5. чи можуть особи з обмеженими можливостями бути повністю дієздатними?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 02 12 2023. Поданий під Блог. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".