https://reporter.zp.ua

Чуперчук Ярослав Маркіянович

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Особисте життя

Ярослав Маркіянович Чуперчук народився 17 березня 1911 року в мальовничому селі Криворівня, що нині належить до Верховинського району Івано-Франківської області. Дитинство хлопчика пройшло на лоні Карпатської природи, яка згодом стала одним з головних джерел його творчого натхнення.

У 1924 році разом з батьками Ярослав переїхав до Львова і вступив до Українського інституту для дівчат, де виявив схильність до музики та танцю. Згодом він продовжив освіту у Варшавській консерваторії імені Фридерика Шопена, де отримав професійну хореографічну підготовку.

Творча діяльність

Свою творчу кар'єру Ярослав Чуперчук розпочав ще під час навчання у Львові як танцюрист у Гуцульському ансамблі "Аркан". У 1934 році він заснував власний балетний колектив "Український народний балет", який згодом став відомий як "Гуцульський ансамбль пісні і танцю Ярослава Чуперчука".

Ансамбль Чуперчука швидко здобув популярність не лише в Україні, а й на міжнародній сцені. Танцюристи виконували народні танці, що відображали багату культуру Гуцульського краю. У виступах ансамблю гармонійно поєднувалися традиційні гуцульські мотиви з сучасними хореографічними техніками.

Етнографічні дослідження

Паралельно з творчою діяльністю Ярослав Чуперчук займався етнографічними дослідженнями Гуцульського краю. Він ретельно вивчав народні звичаї, обряди, фольклор та музичний матеріал, які згодом використовував у своїх хореографічних постановках.

Педагогічна діяльність

У 1946 році Ярослав Чуперчук заснував Львівське державне хореографічне училище (нині Львівський фаховий коледж культури і мистецтв), де викладав хореографію та етнографію. Серед його вихованців — відомі балетмейстери та виконавці, в тому числі Василь Вовкун, Володимир Дитюк, Ольга Богініч та інші.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Відзнаки та нагороди

За свою творчу та наукову діяльність Ярослав Чуперчук отримав численні відзнаки та нагороди, серед яких:

  • Заслужений артист УРСР (1951)
  • Народний артист УРСР (1954)
  • Державна премія УРСР імені Т. Г. Шевченка (1965)
  • Орден Трудового Червоного Прапора (двічі)
  • Орден Знак Пошани

Вшанування пам'яті

Ярослав Маркіянович Чуперчук помер у Львові 9 вересня 2004 року. У 2006 році в його честь було названо Львівське державне хореографічне училище.

На будинку у Львові, де він проживав, встановлено меморіальну дошку, а в Луцьку існує музей-садиба, присвячений його творчості.

Ярослав Маркіянович Чуперчук був видатним українським балетмейстером, етнографом та артистом. Своїм талантом і працею він зробив неоціненний внесок у розвиток українського хореографічного мистецтва та збереження народної культури. Його творча спадщина і педагогічна діяльність продовжують надихати нові покоління митців та любителів мистецтва.

Часті питання

  1. Хто заснував Гуцульський ансамбль пісні і танцю?

    • Ярослав Чуперчук
  2. Який танцювальний напрямок був основним у репертуарі Ярослава Чуперчука?

    • Гуцульські народні танці
  3. Яку державну нагороду отримав Ярослав Чуперчук?

    • Державну премію УРСР імені Т. Г. Шевченка
  4. У якому році було засновано Львівське державне хореографічне училище?

    • 1946
  5. Як вшановується пам'ять Ярослава Чуперчука?

    • Його ім'ям названо Львівське державне хореографічне училище, у Львові та Луцьку встановлені меморіальні дошки та існує музей-садиба.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 19 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".