Чуперчук Ярослав Маркіянович
Редактор: Михайло МельникОсобисте життя
Ярослав Маркіянович Чуперчук народився 17 березня 1911 року в мальовничому селі Криворівня, що нині належить до Верховинського району Івано-Франківської області. Дитинство хлопчика пройшло на лоні Карпатської природи, яка згодом стала одним з головних джерел його творчого натхнення.
У 1924 році разом з батьками Ярослав переїхав до Львова і вступив до Українського інституту для дівчат, де виявив схильність до музики та танцю. Згодом він продовжив освіту у Варшавській консерваторії імені Фридерика Шопена, де отримав професійну хореографічну підготовку.
Творча діяльність
Свою творчу кар'єру Ярослав Чуперчук розпочав ще під час навчання у Львові як танцюрист у Гуцульському ансамблі "Аркан". У 1934 році він заснував власний балетний колектив "Український народний балет", який згодом став відомий як "Гуцульський ансамбль пісні і танцю Ярослава Чуперчука".
Ансамбль Чуперчука швидко здобув популярність не лише в Україні, а й на міжнародній сцені. Танцюристи виконували народні танці, що відображали багату культуру Гуцульського краю. У виступах ансамблю гармонійно поєднувалися традиційні гуцульські мотиви з сучасними хореографічними техніками.
Етнографічні дослідження
Паралельно з творчою діяльністю Ярослав Чуперчук займався етнографічними дослідженнями Гуцульського краю. Він ретельно вивчав народні звичаї, обряди, фольклор та музичний матеріал, які згодом використовував у своїх хореографічних постановках.
Педагогічна діяльність
У 1946 році Ярослав Чуперчук заснував Львівське державне хореографічне училище (нині Львівський фаховий коледж культури і мистецтв), де викладав хореографію та етнографію. Серед його вихованців — відомі балетмейстери та виконавці, в тому числі Василь Вовкун, Володимир Дитюк, Ольга Богініч та інші.
Відзнаки та нагороди
За свою творчу та наукову діяльність Ярослав Чуперчук отримав численні відзнаки та нагороди, серед яких:
- Заслужений артист УРСР (1951)
- Народний артист УРСР (1954)
- Державна премія УРСР імені Т. Г. Шевченка (1965)
- Орден Трудового Червоного Прапора (двічі)
- Орден Знак Пошани
Вшанування пам'яті
Ярослав Маркіянович Чуперчук помер у Львові 9 вересня 2004 року. У 2006 році в його честь було названо Львівське державне хореографічне училище.
На будинку у Львові, де він проживав, встановлено меморіальну дошку, а в Луцьку існує музей-садиба, присвячений його творчості.
Ярослав Маркіянович Чуперчук був видатним українським балетмейстером, етнографом та артистом. Своїм талантом і працею він зробив неоціненний внесок у розвиток українського хореографічного мистецтва та збереження народної культури. Його творча спадщина і педагогічна діяльність продовжують надихати нові покоління митців та любителів мистецтва.
Часті питання
Хто заснував Гуцульський ансамбль пісні і танцю?
- Ярослав Чуперчук
Який танцювальний напрямок був основним у репертуарі Ярослава Чуперчука?
- Гуцульські народні танці
Яку державну нагороду отримав Ярослав Чуперчук?
- Державну премію УРСР імені Т. Г. Шевченка
У якому році було засновано Львівське державне хореографічне училище?
- 1946
Як вшановується пам'ять Ярослава Чуперчука?
- Його ім'ям названо Львівське державне хореографічне училище, у Львові та Луцьку встановлені меморіальні дошки та існує музей-садиба.
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень