https://reporter.zp.ua

Археологічні пам’ятки Житомирської області

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Археологічні пам'ятки Житомирської області

Перелік археологічних пам'яток Житомирської області станом на травень 2010 року

Житомирська область багата на археологічні пам'ятки, що свідчать про багатовікову історію людського заселення на її території. Нараховується близько 3 тисяч пам'яток, які представляють різні епохи, починаючи з палеоліту і до пізнього середньовіччя.

Пам'ятки кам'яного віку

  • Палеоліт: Стоянки мисливців і збирачів, які з'явилися на території області приблизно 30 тисяч років тому. Найвідоміші стоянки: Дніпрово-Княжий Яр, Старосілля.
  • Мезоліт: Період, коли почалося перетворення стародавніх людей на осілих рибалок і мисливців. Нечисленні пам'ятки: урочище Двірецький Бір, стоянка Липівка.
  • Неоліт: Виникнення керамічного посуду та початки землеробства та скотарства. Пам'ятки: поселення Клинці, стоянка Любарка.

Пам'ятки бронзового віку

  • Трипільська культура: Землеробсько-скотарські племена, які залишили численні поселення з виразною керамікою. Найвідоміші пам'ятки: Майданецьке, Талимове.
  • Культура шнурової кераміки: Племена скотарів, які мігрували на територію області в III тисячолітті до н.е. Пам'ятки: поселення Сартана, Лука.

Пам'ятки залізного віку

  • Зарубенецька культура: Слов'янські племена, які мешкали на території області в VII-III століттях до н.е. Пам'ятки: поселення Романівка, могильник Білка.
  • Черняхівська культура: Слов'янські та дако-сарматські племена, які існували в III-V століттях н.е. Пам'ятки: поселення Велика Раївка, могильник Дяківці.

Пам'ятки раннього середньовіччя

  • Київська Русь: Поселення, городища та кургани, що свідчать про заселення території області слов'янськими племенами в IX-XIII століттях. Найвідоміші пам'ятки: городище Коростень, поселення Овруч.
  • Волинські слов'яни: Племена, які мешкали на західній території області в IX-XIII століттях. Пам'ятки: городище Вручій, поселення Звягель.

Пам'ятки пізнього середньовіччя

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

  • Литовське князівство: Територія області входила до складу Великого князівства Литовського в XIV-XV століттях. Пам'ятки: замки в Луцьку, Коростені, Овручі.
  • Польсько-Литовська держава: З XV до XVII століття територія області належала до складу польського королівства. Пам'ятки: костели в Бердичеві, Житомирі, Рівному.

Пам'ятки нового та новітнього часу

  • Козацька доба: Хмельниччина та національно-визвольний рух XVII століття залишили відбиток на території області. Пам'ятки: фортеця Кодня, поселення Махнівка.
  • Російська імперія: Протягом XVIII-XIX століть територія області знаходилася під владою Російської імперії. Пам'ятки: палац Радзівіллів у Несвіжі, собор Святої Софії у Житомирі.
  • Українська революція та УНР: Під час Першої світової війни та Української революції на території області відбувалися важливі події. Пам'ятки: штаб Дієвої УНР в Рівному, музей Української революції в Житомирі.

Археологічні пам'ятки Житомирської області представляють багатовікову історію людського заселення на її території. Вони є цінними джерелами інформації про життя і культуру наших предків та служать об'єктами культурної спадщини. Охорона та дослідження цих пам'яток дозволяє нам краще зрозуміти минуле і сьогодення нашого краю.

Часті запитання

  1. Які найвідоміші археологічні пам'ятки Житомирської області?
  2. У якому періоді з'явилися перші люди на території Житомирської області?
  3. Які культури представлені серед археологічних пам'яток області?
  4. Яким чином пов'язані археологічні пам'ятки Житомирщини з історією України?
  5. Які кроки вживаються для збереження та дослідження археологічних пам'яток області?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 23 05 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".