https://reporter.zp.ua

Збраславський монастир

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Історія

Збраславський монастир (лат. Aula Regia, чеськ. Zbraslavský klášter) – колишній цистерціанський монастир, заснований в 1292 році королем Вацлавом II. Розташований в Збраславі, нині частині Праги, на злитті річок Влтава і Мже. Монастир став королівським некрополем династії Пржемисловичей, останні члени якої були поховані саме тут.

Король Вацлав II вибрав місце для монастиря на високому пагорбі з мальовничим видом на долину Влтави. Згідно з легендою, король полював на оленя в лісі біля річки і заблукав. Втомлений і зголоднілий, він зустрів монаха-цистерціанця, який дозволив йому відпочити в монастирі. Король був настільки вражений гостинністю і духовністю монахів, що вирішив заснувати на цьому місці власний монастир.

Монастир був побудований в готичному стилі і складався з церкви, монастирських будівель і великого саду. Церква була присвячена Діві Марії і славилася своїми прекрасними фресками. Монастир швидко розрісся і став одним з найважливіших центрів цистерціанського ордена в Богемському королівстві.

Королівський некрополь

Збраславський монастир став останнім притулком для членів династії Пржемисловичей. Тут були поховані:

 • Вацлав II (1271-1305)
 • Вацлав III (1289-1306)
 • Рудольф I (1281-1307)
 • Єлизавета Рикса (дружина Вацлава II)
 • Гута (дружина Вацлава III)

Могили королів і королівських осіб знаходилися в презбітерії церкви, де вони були прикрашені вишуканими надгробками. Найбільш відомими з них були надгробки Вацлава II і його матері, королеви Кунгути Угорської.

Знищення і відновлення

Монастир сильно постраждав під час гуситських воєн в XV столітті. Монахи були вигнані, а монастирські будівлі були розграбовані і спалені. Пізніше монастир був частково відновлений, але під час Тридцятилітньої війни в XVII столітті він знову був зруйнований шведськими військами.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

У XVIII столітті монастир знову був відновлений, але вже в бароковому стилі. Була побудована нова церква, прикрашена фресками і скульптурами. Монастир продовжував функціонувати до кінця XVIII століття, коли був закритий в рамках реформ імператора Йосифа II.

Сучасний стан

Сьогодні Збраславський монастир є національною пам'яткою культури. Відновлені монастирські будівлі зараз займає музей, де зберігаються експонати, що розповідають про історію монастиря і династії Пржемисловичей. Церква використовується як концертний зал і для проведення богослужінь.

Значення Збраславського монастиря

Збраславський монастир був важливим культурним і релігійним центром Богемського королівства. Він став королівським некрополем династії Пржемисловичей, а його готична церква вважалася однією з найкрасивіших в країні. Монастир також був центром освіти і культури, в ньому була заснована школа і бібліотека.

Зруйнування монастиря під час гуситських воєн і Тридцятилітньої війни було великою втратою для чеської історії і культури. Однак його відновлення в XVIII столітті дозволило зберегти частину його колишньої слави.

Збраславський монастир – це свідчення славного минулого Богемського королівства. Його історія пов'язана з багатьма важливими подіями і людьми, а його архітектурні та історичні пам'ятки продовжують приваблювати відвідувачів і сьогодні.

Часто задавані питання

 1. Коли був заснований Збраславський монастир?
  Відповідь: У 1292 році

 2. Кому було присвячено церкву монастиря?
  Відповідь: Діві Марії

 3. Яка династія була похована в королівському некрополі монастиря?
  Відповідь: Пржемисловичі

 4. Які стилі архітектури представлені в Збраславському монастирі?
  Відповідь: Готика і бароко

 5. Що зараз знаходиться в відновлених монастирських будівлях?
  Відповідь: Музей

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 17 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".