https://reporter.zp.ua

Європейська економічна зона

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Поняття

Європейська економічна зона (ЄЕЗ) або Європейський економічний простір (ЄЕП) (англ. European Economic Area) — це зона вільного руху товарів, послуг, капіталу та робочої сили, яка включає країни Європейського Союзу (ЄС) та країни Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ), за винятком Швейцарії.

ЄЕЗ була створена Угодою про Європейську економічну зону, яка набула чинності 1 січня 1994 року. Метою угоди було розширити ринок ЄС на країни ЄАВТ, надавши їм доступ до єдиного ринку ЄС без необхідності ставати членами самого ЄС.

Країни-члени

ЄЕЗ складається з 27 країн-членів ЄС (Австрія, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія та Швеція) та трьох країн ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн та Норвегія).

Свободи ЄЕЗ

Четыре основні свободи ЄЕЗ є:

 • Відомий рух товарів: товари можуть вільно переміщатися між країнами-членами ЄЕЗ без будь-яких тарифів чи інших бар'єрів.
 • Вільний рух послуг: послуги можуть вільно надаватися і отримуватися в країнах-членах ЄЕЗ без будь-яких обмежень на основі національності постачальника послуг.
 • Вільний рух капіталу: капітал може вільно переміщатися між країнами-членами ЄЕЗ без будь-яких обмежень на інвестиції або транзакції.
 • Вільний рух робочої сили: працівники можуть вільно працювати та проживати в будь-якій країні-члені ЄЕЗ без будь-яких обмежень на їхню зайнятість.

Винятки

Є дві основні сфери, які не підпадають під дію ЄЕЗ:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

 • Рибальство: Рибальство не включене до ЄЕЗ, і кожна країна-член має свої власні правила стосовно риболовлі.
 • Сільське господарство: Сільське господарство частково включено до ЄЕЗ, але існує ряд винятків, пов'язаних з субсидіями та іншими заходами сільськогосподарської політики.

Імплементація та управління

Угода про ЄЕЗ контролюється Спільною комісією ЄЕЗ, до складу якої входять представники ЄС та ЄАВТ. Спільна комісія відповідає за імплементацію та управління угодою, а також за вирішення будь-яких суперечок між країнами-членами.

Європейська економічна зона створила одну з найбільших у світі зон вільної торгівлі, що сприяло економічному зростанню та процвітанню країн-членів. Вона дозволила вільний рух товарів, послуг, капіталу та робочої сили, створивши єдиний ринок, що забезпечує переваги для бізнесу та споживачів у всій зоні.

Часті запитання

 • Що таке Європейська економічна зона?
  ЄЕЗ — це зона вільного руху товарів, послуг, капіталу та робочої сили, що включає країни ЄС та ЄАВТ, за винятком Швейцарії.
 • Які основні свободи ЄЕЗ?
  Чотири основні свободи ЄЕЗ: вільний рух товарів, послуг, капіталу та робочої сили.
 • Які країни є членами ЄЕЗ?
  ЄЕЗ складається з 27 країн-членів ЄС та трьох країн ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн та Норвегія).
 • Чи поширюється ЄЕЗ на рибальство та сільське господарство?
  Ні, рибальство та сільське господарство не повністю підпадають під дію ЄЕЗ.
 • Хто контролює ЄЕЗ?
  ЄЕЗ контролюється Спільною комісією ЄЕЗ, до складу якої входять представники ЄС та ЄАВТ.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 19 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".