Військово-морські сили Української Народної Республіки та Української Держави
Історія
Військово-морські сили Української Народної Республіки (УНР) та Української Держави (УД) виникли в результаті національної революції 1917 року та проіснували недовгий період української незалежності.
Після проголошення УНР 23 червня 1917 року створення військово-морських сил стало нагальною потребою для захисту українських морських кордонів. У серпні 1917 року був утворений Генеральний секретаріат морських справ УНР, який став основою для майбутніх військово-морських сил. До його складу увійшли військові моряки, які перейшли з колишнього Чорноморського флоту Російської імперії.
Восени 1917 року УНР уклала угоду з Центральними державами (Німеччиною та Австро-Угорщиною), що дозволило українському флоту діяти на Чорному морі. В листопаді 1917 року був сформований штаб українського флоту в Севастополі. До його складу увійшли кілька кораблів колишнього Чорноморського флоту, зокрема броненосці "Георгій Побідоносець" і "Імператор Олександр III", крейсери "Очаків" і "Кагул", есмінці "Сторожовий" і "Занте".
З проголошенням Української Держави на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським у квітні 1918 року військово-морські сили УНР були реформовані та отримали назву "Український Державний Флот". В цей час флот мав близько 10 тисяч матросів і офіцерів.
Структура флоту
Український Державний Флот складався з кількох підрозділів:
- Бойовий флот: броненосці, крейсери, есмінці, підводні човни
- Допоміжний флот: тральщики, мінні загороджувачі, кораблі постачання
- Морська авіація: літаючі човни і гідроплани
- Морська піхота: десантні війська для підтримки сухопутних операцій
Під час свого існування український флот перебував під командуванням таких видатних морських офіцерів, як Михайло Остроградський, Сергій Глібов, Андрій Покровський.
Бойові дії
Український Державний Флот не брав участі у великих бойових діях. Основна його діяльність полягала в охороні українських берегів та Дунайського гирла. В жовтні 1918 року есмінці флоту разом з австро-угорськими кораблями брали участь в антибільшовицькій десантній операції в Одесі.
Розпад флоту
З початком Гетьманщини в листопаді 1918 року більша частина українського флоту була затоплена його екіпажами в Севастопольській бухті, щоб не потрапити в руки до військ Директорії УНР. Частина кораблів перейшла під контроль білогвардійських військ генерала Денікіна, а потім — більшовицького уряду.
Пам'ять про флот
Військово-морські сили Української Народної Республіки та Української Держави відіграли важливу роль в історії української незалежності. Пам'ять про флот зберігається в музеях історії флоту в Києві та Севастополі, а також в пам'ятниках та меморіалах морякам-українцям.
Військово-морські сили Української Народної Республіки та Української Держави являли собою першу спробу створення національного українського флоту. Незважаючи на короткий період існування, флот відіграв важливу роль в захисті морських кордонів України та підтримці її незалежності.
Часті запитання
- Коли були створені військово-морські сили УНР?
- Яким було командування українського флоту?
- Які кораблі входили до складу флоту?
- Яку роль відіграв флот в українській історії?
- Що сталося з українським флотом після розпаду гетьманату?
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень