https://reporter.zp.ua

Пам’ятки Жмеринки

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Пам'ятки Жмеринки: культурно-історична спадщина міста

Пам'ятки архітектури і містобудування

Жмеринка, місто Хмельницької області, має багату архітектурну історію. Під охороною держави перебувають чотири пам'ятки архітектури та містобудування:

1. Водонапірна вежа

Водонапірна вежа, зведена в 1905 році, є однією з найдавніших споруд Жмеринки. Вона розташована в центральній частині міста і виконувала свою основну функцію до 1950-х років. Вежа має висоту 40 м і вражає своєю простотою та функціоналізмом.

2. Будинок залізничників

Будинок залізничників, збудований на початку XX століття, є яскравим прикладом еклектики в архітектурі. Він розташований на одній із головних вулиць міста і є триповерховою цегляною спорудою з арочними вікнами та вишуканими декоративними елементами.

3. Старий вокзал

Старий вокзал, зведений у 1904 році, є одним із символів Жмеринки. Він побудований у стилі модерн і вирізняється своїм елегантним фасадом, великими вікнами та високою вежею з годинником. Наразі вокзал не виконує свою первинну функцію, але його історична цінність залишається незмінною.

4. Будівля колишньої земської управи

Будівля колишньої земської управи, збудована на початку XX століття, є однією з найкрасивіших будівель у Жмеринці. Вона розташована в центрі міста і являє собою двоповерхову цегляну споруду з великими вікнами, балконами та оригінальними архітектурними деталями.

Пам'ятки монументального мистецтва

Жмеринка також багата на пам'ятки монументального мистецтва. Серед них під охороною держави перебувають чотири об'єкти:

1. Пам'ятник Жмеринським залізничникам

Пам'ятник Жмеринським залізничникам, встановлений у 1972 році, увічнює пам'ять залізничників, які загинули під час німецько-радянської війни. Він розташований у парку ім. Т. Г. Шевченка і являє собою бронзову скульптуру залізничника.

2. Пам'ятник Т. Г. Шевченку

Пам'ятник Т. Г. Шевченку, встановлений у 1964 році, є даниною поваги великому українському поетові. Він розташований у однойменному парку і являє собою бронзову скульптуру Шевченка.

3. Пам'ятник полеглим воїнам у Другій світовій війні

Пам'ятник полеглим воїнам у Другій світовій війні, встановлений у 1966 році, увічнює пам'ять жителів Жмеринки, які загинули в боях за Батьківщину. Він розташований на кладовищі і являє собою монументальну споруду з граніту та бронзи.

4. Меморіал на братській могилі жертв фашизму

Меморіал на братській могилі жертв фашизму, встановлений у 1975 році, увічнює пам'ять жителів Жмеринки, які були розстріляні нацистами. Він розташований у міському парку і являє собою бронзову скульптуру матері з дитиною на руках.

Пам'ятки історії

Історія Жмеринки пам'ятає про події, пов'язані з революційними рухами, війнами та соціальними змінами. Під охороною держави перебувають дев'ять пам'яток історії:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

1. Братська могила червоноармійців

Братська могила червоноармійців розташована в парку ім. Т. Г. Шевченка і містить рештки 38 воїнів, які загинули в боях за встановлення радянської влади на території Жмеринки.

2. Братська могила воїнів Першої світової війни

Братська могила воїнів Першої світової війни розташована на кладовищі і містить рештки 35 воїнів, які загинули в боях за Австро-Угорську імперію.

3. Братська могила польських повстанців

Братська могила польських повстанців розташована на кладовищі і містить рештки 18 поляків, які загинули в боях проти царської влади під час Січневого повстання 1863 року.

4. Будинок, в якому відбувся І з'їзд Депутатів Рад робітничих і селянських депутатів Жмеринки

Будинок, в якому відбувся І з'їзд Депутатів Рад робітничих і селянських депутатів Жмеринки, розташований на одній із головних вулиць міста. Тут у грудні 1917 року було проголошено радянську владу в Жмеринці.

5. Будинок, в якому містився штаб Подільської дивізії

Будинок, в якому містився штаб Подільської дивізії, розташований на вулиці Гагаріна. Тут у липні 1941 року перебував штаб дивізії, яка брала участь у боях проти німецьких військ.

6. Будинок, в якому містився штаб 48-го стрілецького полку

Будинок, в якому містився штаб 48-го стрілецького полку, розташований на вулиці Лесі Українки. Тут у липні 1941 року перебував штаб полку, який брав участь у боях проти німецьких військ.

7. Будинок, в якому містився штаб 10-ї дивізії НКВС

Будинок, в якому містився штаб 10-ї дивізії НКВС, розташований на вулиці Леніна. Тут у липні 1941 року перебував штаб дивізії, яка брала участь у боях проти німецьких військ.

8. Будинок, в якому містився штаб 2-ї повітряно-десантної бригади

Будинок, в якому містився штаб 2-ї повітряно-десантної бригади, розташований на вулиці Толстого. Тут у липні 1941 року перебував штаб бригади, яка брала участь у боях проти німецьких військ.

9. Бункер-бомбосховище

Будунок, в якому містилася штаб 2-ї повітряно-десантної бригади, розташований на вулиці Толстого. Тут у липні 1941 року перебував штаб бригади, яка брала участь у боях проти німецьких військ.

Пам'ятки Жмеринки є безцінною культурно-історичною спадщиною міста. Вони представляють різні епохи і події, які формували обличчя Жмеринки. Ці пам'ятки необхідно зберігати і відроджувати для майбутніх поколінь, щоб вони могли дізнатися про багату історію свого міста.

Часто задаються запитання

  • Скільки пам'яток архітектури і містобудування знаходиться під охороною держави в Жмеринці?
    Чотири

  • Яку пам'ятку Жмеринки було побудовано першою?
    Водонапірну вежу

  • Яка пам'ятка Жмеринки присвячена польським повстанцям?
    Братська могила польських повстанців

  • Яка пам'ятка Жмеринки є свідченням боїв за місто під час Другої світової війни?
    Пам'ятник полеглим воїнам у Другій світовій

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 26 05 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

Останні новини

Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".