https://reporter.zp.ua

Освітні товариства в Україні

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Огляд

Освітні товариства в Україні відігравали важливу роль у поширенні освіти та культури серед населення з другої половини 19 століття до початку 20 століття. Ці громадські організації створювалися з ініціативи інтелігенції, яка прагнула розширити доступ до освіти для всіх верств населення.

Виникнення та розвиток

Освітні товариства почали зароджуватися в Україні наприкінці 1860-х років під впливом руху за народну освіту, який набув значного поширення в Європі у другій половині 19 століття. Цей рух сприяв розвитку позашкільної освіти, яка виходила за межі формальних навчальних закладів та охоплювала різні форми неформальної освіти.

Одним з ранніх прототипів освітніх товариств в Україні були недільні школи, які існували у 1859-1862 роках. Вони були організовані з метою надання освіти дорослим та підліткам, які не мали можливості відвідувати звичайні навчальні заклади.

Діяльність освітніх товариств

Освітні товариства в Україні проводили різноманітну культурно-освітню роботу. Вони засновували бібліотеки та читальні, організовували курси та лекції, проводили семінари, конференції та виставки. Також товариства публікували доступні для широких верств населення освітні матеріали, підручники, журнали та книги.

Особливу увагу освітні товариства приділяли боротьбі з неписьменністю. Вони відкривали курси та школи для навчання грамоти дорослих та дітей, які не мали доступу до формальної освіти.

Освітні товариства також відігравали важливу роль у розвитку національної культури та мови. Вони ставили перед собою мету популяризувати українську літературу, музику, народні традиції та звичаї.

Вплив та спадщина

Освітні товариства в Україні зробили значний внесок у розвиток народної освіти та культури країни. Вони сприяли розширенню доступу до освіти, поширенню знань та популяризували українську культуру.

Після встановлення радянської влади в Україні діяльність освітніх товариств була заборонена. Однак їхній спадок продовжує жити у сучасних освітніх та громадських організаціях, які продовжують працювати на благо розвитку освіти та культури в Україні.

Типи освітніх товариств

Освітні товариства в Україні можна поділити на декілька типів залежно від їхніх цілей та сфери діяльності:

 • Товариства загальноосвітнього характеру: займалися просвітницькою діяльністю серед населення, надали освіту дорослим та дітям, організовували культурні заходи. До таких товариств належать Товариство для поширення грамотності та ремесел серед євреїв у росії, Товариство сприяння народній освіті.
 • Товариства професійного спрямування: надавали освітні послуги для представників певних професій. Наприклад, Товариство лікарів України, Товариство українських інженерів.
 • Національні товариства: займалися культурно-освітньою роботою серед представників певних національних груп. Прикладом такого товариства є Товариство українських поступовців.

Значення освітніх товариств для української культури

Освітні товариства відіграли важливу роль у розвитку української культури в кінці 19 та на початку 20 століття:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

 • Популяризація української мови та літератури: товариства підтримували друк українських книг, організовували читання та літературні вечори, що сприяло популяризації українського слова.
 • Пробудження національної самосвідомості: товариства пропагували українську історію та культуру, що допомагало формувати національну ідентичність українців.
 • Збереження народних традицій: товариства організовували етнографічні експедиції, підтримували народну творчість та звичаї, що сприяло збереженню та розвитку української культурної спадщини.

Видатні представники освітніх товариств

Серед видатних представників освітніх товариств, які сприяли розвиткові української культури, слід відзначити таких діячів:

 • Михайло Драгоманов: один з лідерів громадівського руху, активний діяч львівського "Просвіти", засновник Київської Громади.
 • Іван Франко: письменник, вчений, політичний діяч, активний учасник товариства "Просвіта".
 • Леся Українка: поетеса, драматург, громадський діяч, учасниця Київської Громади та інших освітніх організацій.
 • Микола Лисенко: композитор, диригент, фольклорист, засновник товариства "Боян" та Київського музичного інституту.
 • Володимир Антонович: історик, археолог, громадський діяч, активний учасник товариства "Стара Громада".

Деякі відомі освітні товариства

Серед відомих освітніх товариств в Україні кінця 19 – початку 20 століття можна виділити такі:

 • Товариство "Просвіта" (Львів): засноване у 1868 році, стало однією з наймасштабніших освітніх організацій в Україні, організовувало народні читальні, книгарні, школи для дорослих.
 • Товариство імені Тараса Шевченка (Львів): засноване у 1892 році, займалося виданням та розповсюдженням українських книжок, підтримувало діячів культури та освіти.
 • Київська Громада (Київ): заснована у 1861 році, діяла як громадсько-політична та культурно-освітня організація, сприяла розвиткові української мови та літератури.
 • Полтавська Громада (Полтава): заснована у 1861 році, займалася просвітницькою діяльністю серед селянства, відкривала школи та бібліотеки.
 • Товариство "Родина" (Київ): засноване у 1906 році, ставило за мету виховання національно свідомої української молоді, організовувало лекції, концерти та екскурсії.

Освітні товариства в Україні були важливими просвітницькими та культурними організаціями, які сприяли поширенню знань, розвитку української мови та культури, а також формували українську національну самосвідомість. Їхній спадок продовжує зберігатися у сучасних освітніх та громадських організаціях, які працюють на благо розвитку України.

Запитання, що часто задаються

 • Яка була головна мета освітніх товариств в Україні?

  • Поширення освіти, культури та національної самосвідомості серед українського населення.
 • Які види освітніх товариств існували в Україні?

  • Товариства загальноосвітнього характеру, товариства професійного спрямування та національні товариства.
 • Хто були серед видатних представників освітніх товариств?

  • Михайло Драгоманов, Іван Франко, Леся Українка, Микола Лисенко, Володимир Антонович.
 • Які відомі освітні товариства діяли в Україні?

  • Товариство "Просвіта", Товариство імені Тараса Шевченка, Київська Громада, Полтавська Громада, Товариство "Родина".
 • Як освітні товариства вплинули на українську культуру?

  • Вони популяризували українську мову та літературу, пробуджували національну самосвідомість та зберігали народні традиції.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 16 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".