https://reporter.zp.ua

Матвієйко Мирон Васильович

# ,

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Матвієйко Мирон Васильович: від керівника СБ ОУН до радянського агента

У бурхливій історії українського визвольного руху XX століття постать Матвієйка Мирона Васильовича є однією з найзагадковіших і найсуперечливіших. Він був керівником Служби безпеки Закордонних частин ОУН, а згодом став радянським агентом, викритий і засуджений. Життя і діяльність Матвієйка стали предметом запеклих дискусій і суперечок, його постать нерідко оповита міфами і легендами.

Ранні роки і участь в ОУН

Мирон Матвієйко народився 24 січня 1914 року в селі Беримівці на Тернопільщині, в той час – територія Австро-Угорської імперії. З юних років він був прихильником українського національного руху, був членом Пласту, а в 1930 році став членом ОУН. Його організаторські здібності і відданість справі були помічені керівництвом Організації, і він швидко просунувся по службових сходах.

Керівник Служби безпеки Закордонних частин ОУН

У 1939 році Матвієйко був призначений керівником Служби безпеки Закордонних частин ОУН, що становило собою елітний підрозділ ОУН, призначений для виконання спеціальних операцій та забезпечення безпеки керівництва Організації. Він став одним з найближчих соратників Степана Бандери, як командир загону охорони Степана Бандери.

Діяльність керівника СБ

Як керівник СБ, Матвієйко відігравав ключову роль в організації та проведенні спецоперацій ОУН, спрямованих на підтримку визвольної боротьби проти польського панування, а згодом – проти радянських окупантів. Він також створив розгалужену мережу агентів, що дозволяло йому отримувати цінну інформацію про дії ворога і запобігати можливим провокаціям.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Конфлікт з Бандерою і відхід з ОУН

В 1941 році Матвієйко був заарештований німцями і утримувався в концтаборі Заксенхаузен, де мав можливість ознайомитись з плaнaми гітлєрівців щодо України та ОУН. Після звільнення з концтабору у 1944 році Матвієйко повернувся на батьківщину, де продовжив свою діяльність в ОУН. Однак незабаром між ним і Бандерою виник конфлікт, пов’язаний з різними поглядами на тактику і стратегію боротьби. У результаті Матвієйко був відсторонений від участі в керівництві ОУН і залишив Організацію.

Співпраця з Радянськими спецслужбами

Після відставки з ОУН Матвієйко був контактував з Радянськими спецслужбами і зрештою став співпрацювати з ними. Він надав Радянському Союзу цінну інформацію про діяльність ОУН, допоміг викрити кілька підпільних мереж ОУН і арештувати декількох її керівників. Співпраця Матвієйка з Радянськими спецслужбами викликала обурення і засудження з боку українських націоналістів, які вважають Матвієйка зрадником і провокатором.

Смерть і реабілітація

10 травня 1984 року Матвієйко помер в селі Павлів на Львівщині. У 1990 році він був реабілітований посмертно. Однак його постать залишається суперечливою, і його роль в історії українського визвольного руху досі є предметом дискусій і розбіжностей.

Часто задавані питання

1. Яку посаду обіймав Матвієйко в ОУН?
2. Якою була роль Служби безпеки Закордонних частин ОУН?
3. Які були причини конфлікту між Матвієйком і Бандерою?
4. Чому Матвієйко почав співпрацювати з Радянськими спецслужбами?
5. Чи був Матвієйко реабілітований після смерті?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 30 12 2023. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

Останні новини

Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".