https://reporter.zp.ua

Марія Ґімбутас

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Хто така Марія Ґімбутас

Літовсько-американська вчена Марія Ґімбутас (лит. Birutė Marija Alseikaitė-Gimbutienė; 23 січня 1921 – 2 лютого 1994) була видатним археологом та антропологом, яка зробила значний внесок у наше розуміння стародавніх культур Європи. Вона відома своєю Курганною гіпотезою та дослідженнями культур неоліту та бронзової доби.

Раннє життя та освіта

Марія Ґімбутас народилася у Вільнюсі, Литва, у 1921 році. Вона вивчала гуманітарні науки та право у Вільнюському університеті. Після Другої світової війни вона емігрувала до США. У 1949 році вона отримала ступінь доктора філософії з археології в Гарвардському університеті.

Археологічна кар'єра

Ґімбутас провела значну частину своєї кар'єри в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, де вона була професором археології. Вона проводила польові дослідження на Балканах та в Анатолії, досліджуючи стародавні культури регіону.

Курганна гіпотеза

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Найбільш відомим внеском Ґімбутас є її Курганна гіпотеза. Ця теорія стверджує, що люди протоіндоєвропейських мов мігрували з Понтійсько-Каспійського степу до Європи в п'ятому і четвертому тисячоліттях до нашої ери. Їхній прихід приніс патріархальний суспільний лад, війну та індоєвропейські мови.

Дослідження старої Європи

Ґімбутас також провела значні дослідження культур неоліту та бронзової доби Старої Європи. Вона стверджувала, що ці культури були переважно матріархальними та мирними, маючи сильну символіку Великої Богині.

Вплив та спадщина

Дослідження Марії Ґімбутас мали глибокий вплив на наше розуміння стародавньої Європи. Її Курганна гіпотеза досі обговорюється та вивчається археологами. Її роботи надихнули ціле покоління археологів та лінгвістів, які продовжують досліджувати стародавню історію Європи.

Особисте життя

Марія Ґімбутас була одружена з архітектором Юрісом Ґімбутасом. У них народилося двоє дітей. Ґімбутас померла від раку у 1994 році у віці 73 років у Санта-Моніці, Каліфорнія.

Марія Ґімбутас була провідною фігурою в галузі археології, чиї дослідження старої Європи та Курганна гіпотеза мали значний вплив на наше розуміння стародавньої історії. Її спадщина продовжує надихати археологів та істориків, які прагнуть розгадати таємниці стародавнього минулого.

Запитання, що часто задаються

  • Чим відома Марія Ґімбутас?
    • Курганна гіпотеза та дослідження культур неоліту та бронзової доби Старої Європи.
  • Що стверджує Курганна гіпотеза?
    • Люди протоіндоєвропейських мов мігрували з Понтійсько-Каспійського степу до Європи, принісши патріархальний суспільний лад.
  • Які культури досліджувала Ґімбутас?
    • Культури неоліту та бронзової доби Старої Європи.
  • Як Ґімбутас характеризувала культури Старої Європи?
    • Переважно матріархальні, мирні з сильною символікою Великої Богині.
  • Коли померла Марія Ґімбутас?
    • 2 лютого 1994 року.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 17 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

Останні новини

Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".