Кос Марія Йосипівна
Редактор: Михайло МельникБіографія
Марія Йосипівна Кос народилася у 1914 році в селі Малі Підліски Львівської області. З юних років вона була активною та цілеспрямованою дівчиною. У 1928 році Марія вступила до Організації Українських Націоналістів (ОУН), прийнявши псевдонім "Маруся".
У складі ОУН Кос була членом жіночої бойово-розвідувальної п'ятірки, яка діяла під керівництвом сотника Омеляна Сененка. П'ятірка виконувала розвідувальні завдання, поширювала пропагандистські матеріали та готувала бойові акції.
Акції
Одна з найвідоміших акцій Кос – вибух у кав'ярні "Куба", яка була одним із місць зібрання ворогів української незалежності. Унаслідок вибуху загинуло декілька польських посадовців.
Іншою важливою акцією була підготовка до вбивства міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Перацького. Однак Кос не вдалося взяти участі у вдалому замаху, який вчинили члени ОУН.
Арешт та загибель
У 1934 році Марія Кос була арештована польською поліцією. Її звинуватили у приналежності до ОУН та організації терористичних актів.
13 серпня 1934 року у місті Угнів Сокальського району Кос разом із іншими учасниками ОУН була засуджена до смертної кари через повішення. Вирок був виконаний того ж дня.
Вшанування
Ім'я Марії Кос увійшло в історію українського національно-визвольного руху. Її пам'яті встановлено пам'ятник у селі Малі Підліски та споруджено меморіал у м. Угнів.
Запитання, що часто задаються
- Які були причини арешту Марії Кос? – Її арештували за приналежність до ОУН та організацію терористичних актів.
- Хто входив до жіночої бойово-розвідувальної п'ятірки ОУН? – Катерина Зарицька, Дарія Гнатківська, Віра Свєнціцька та Олена Недзвєцька.
- У яких акціях брала участь Марія Кос? – Вибух у кав'ярні "Куба" та підготовка до вбивства Броніслава Перацького.
- Коли була виконана смертна кара над Марією Кос? – 13 серпня 1934 року.
- Як ушановується пам'ять Марії Кос? – Пам'ятник у селі Малі Підліски, меморіал у м. Угнів, іменем Кос названо вулиці та навчальні заклади.
Марія Кос була мужньою і відданою борчинею за незалежність України. Її самопожертва та боротьба з ворогом надихали та надихають українців на боротьбу за свободу і справедливість.
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень