Енергетика під час війни в Україні: які зміни у регулюванні
На шляху до енергетичної незалежності Україна продовжує реалізовувати проєкти з розвитку альтернативної енергетики. У 2024 році стимулом для швидкого переходу до джерел відновлювальної енергетики стало збільшення енергоспоживання на фоні дефіциту через обстріли. А також можливість модернізації та створення децентралізованої системи як безпечної альтернативи в умовах бойових дій.
Розглянемо, як відбувається інтеграція ВДЕ в енергосистему, які існують технічні бар’єри та перспективи розвитку.
Джерело: rental-power.com.ua
Як енергосистема України справляється із впровадженням ВДЕ?
Українська енергосистема потерпає від обстрілів, що призводить до блекаутів у різних регіонах країни. Через пошкоджені потужності виникає дефіцит енергії, що за підвищеного попиту та споживання потребує застосування альтернативних джерел. Тому до генерації, куди входять теплові, атомні, гідроелектростанції, також додаються станції, які працюють за допомогою джерел відновлювальної енергетики.
Сонячні, вітрові, біогазові установки та інші об’єкти “чистої” енергетики частково дозволяють компенсувати нестачу електроенергії. Це особливо актуально для зимового періоду, коли зростає споживання. Разом з тим скоротилось використання викопного палива, що теж змушує шукати альтернативні шляхи отримання енергетики.
Перспективи відновлюваної енергетики в Україні
“Зелена” енергетика — це перспективний напрямок не тільки під час бойових дій, а й у майбутньому. Відновлювальна енергетика не шкодить екології, на відміну від викопного палива, дозволяє отримати надійне та незалежне джерело для задоволення потреб домогосподарств та підприємств.
Переваги відновлювальної енергетики в Україні:
- Скорочення шкідливих викидів, безпечність та неможливість глобальних катастроф.
- Наявність невичерпної сировинної бази для вироблення теплової та електроенергії.
- Незалежність від імпорту паливних ресурсів.
- Державна програма розвитку та отримання “зеленого” тарифу за постачання енергії ВДЕ-генерацій.
- Використання новітніх технологій, створення нових робочих місць.
Основні види відновлювальної енергії: що вибрати для України
- Гідроенергетика. Найбільш розповсюджений вид, де джерелом слугує водний потік. Ця енергетика не залежить від сезонності та часу доби, має низьку собівартість.
- Вітроенергетика. Електроенергію генерують вітряки, розташовані в місцях з активним рухом повітряних мас.
- Сонячна енергетика. Генерація відбувається за допомогою сонячних панелей.
- Геотермальна енергія. Для вироблення електроенергії використовується термальна енергія землі. Станції будують на гейзерах в районах з високою вулканічною активністю (наприклад, в Японії, Мексиці, Індонезії).
- Біоенергетика. Електроенергію отримують шляхом перероблення органічних відходів та рослин.
Джерело: rental-power.com.ua
Для України, враховуючи клімат та рельєф, найбільший потенціал мають гідро-, вітро- та сонячні станції. Наразі в країні більшість ВДЕ-установок — сонячні станції, на другому місці — вітряки.
Як підвищити енергоефективність та використовувати поновлювані ресурси?
В сучасних умовах для збереження енергоефективності системи потрібно:
- скоротити споживання електроенергії, особливо в пікові години;
- оперативно ремонтувати пошкоджені потужності та міняти елементи, які вийшли з ладу;
- провести децентралізацію системи;
- модернізувати та запустити нові ВДЕ-установки для виходу з енергозалежності.
Огляд кращих стратегій та рекомендацій для сталого енергетичного майбутнього
Україна потребує оновлення енергосистеми та підвищення рівня незалежності від викопного палива. Також потрібно захистити енергетичну систему від атак та не допустити блекаутів, особливо в зимовий період. Найкращою стратегією в умовах бойових дій експерти вважають децентралізацію енергосистеми.
Внаслідок децентралізації з’явиться велика кількість незалежних об’єктів генерації, що формуються за участі споживачів. Тобто споживачі за допомогою ВДЕ-установок зможуть виробляти електроенергію для власних потреб, а надлишки будуть поступати до загальної мережі. Завдяки такому підходу вдасться розвантажити енергосистему, електроенергія стане доступнішою і максимально наближеною до споживача, зменшиться кількість шкідливих викидів.
Поява різних постачальників на ринку дозволить користувачам обирати вид енергії для її ефективного використання. Сьогодні ж для забезпечення потреб домогосподарств і бізнесу активно застосовуються генератори — їх доставляє інтернет-магазин генераторів Rental Power. Таким чином українці отримують електроенергію під час вимкнень світла незалежно від стану електромережі.
Розвиток відновлюваної енергетики в Україні: основні кроки
Уряд України затвердив план розвитку відновлюваної енергетики до 2030 року, за умовами якого ВДЕ-станції мають генерувати до 27% від усієї електроенергії. Планується будівництво сонячних, гідро-, вітро- та біостанцій для використання енергії сонця, гідротермальної, аеротермальної та геотермальної енергії відповідно.
Джерело: rental-power.com.ua
План також передбачає низку рішень, які стимулюватимуть розвиток відновлюваної енергії, а саме:
- звільнення від податку на додану вартість при ввезенні транспортних засобів з електродвигунами;
- відсутність податку на додану вартість на товари для модернізації потужностей для вироблення електродвигунів;
- відсутність оподаткування для підприємств, що виробляють транспортні засоби з електродвигунами.
Реалізація кроків, які передбачені планом, допоможе залучити інвестиції на розвиток “зеленої” енергетики, підвищити рівень енергонезалежності та безпеки України.
Як державна політика впливає на розвиток ВДЕ?
Для розвитку “зеленої” енергії потрібно створити законодавчу базу та сприятливі умови для залучення інвестицій. Для потенційних інвесторів важливі стабільність та безпека, державні гарантії та прозорість енергобізнесу. Також потрібне фінансове заохочення для виробників “чистої” енергії, наприклад, “зелений тариф”, пільгові послаблення та ін.
Технічні бар’єри та рішення для розвитку ВДЕ
Існує низка проблем, які сповільнюють перехід до “зеленої” енергетики. Перш за все — це заборгованість перед постачальниками електроенергії та відсутність справедливих тарифів. Також перепони виникають через відсутність технічного забезпечення, масштабні руйнування, відсутність фінансового забезпечення, неінформованість населення. Тому потрібно розрахуватись з боргами, розробити чітку та зрозумілу нормативну базу та покроково слідувати програмі, створюючи вигідні умови для нових інвесторів.
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень