В’єтнамська філософія
Історія розвитку в’єтнамської філософської думки
Історія в’єтнамської філософської думки є складною і багатогранною. Вона сягає глибокої давнини і розвивалася під впливом різних релігійних і філософських течій. У цій статті ми розглянемо основні етапи розвитку в’єтнамської філософії та її найважливіші досягнення.
Період протофілософії
Перший період розвитку в’єтнамської філософії називають періодом протофілософії. Він тривав з III по I століття до н.е. У цей час на території Північного В’єтнаму склалася самостійна політеїстична система релігійно-міфологічних уявлень з елементами філософського знання. Ці уявлення були засновані на анімізмі, тотемізмі і культ предків.
Основні філософські концепції періоду протофілософії
Основними філософськими концепціями періоду протофілософії були:
* Концепція єдності світу і людини. Світ розглядався як єдине ціле, а людина – як його частина. Людина і світ були тісно пов’язані між собою і мали взаємний вплив.
* Концепція переродження душі. Після смерті душа людини перероджувалася в іншу істоту. Це переродження могло бути як позитивним, так і негативним.
* Концепція карми. Кожен вчинок людини має свої наслідки, які можуть бути як позитивними, так і негативними. Ці наслідки визначають майбутнє життя людини.
Період індійського впливу
З I століття н. е. на територію В’єтнаму почали проникати релігійні та філософські течії з Індії. Найбільш значний вплив на розвиток в’єтнамської філософії мали буддійська філософія і конфуціанство.
Буддійська філософія
Буддизм був занесений до В’єтнаму з Китаю в I столітті н. е.. Найбільшого поширення він набув у VI-IX століттях. Буддійська філософія привнесла у в’єтнамську філософію ідею про спасіння від страждань через просвітлення і досягнення нірвани. Буддійські філософи стверджували, що світ є ілюзією, а справжньою реальністю є нірвана. Досягнення нірвани можливе через медитацію і дотримання буддійських заповідей.
Конфуціанство
Конфуціанство було занесене до В’єтнаму також з Китаю в I столітті н. е.. Конфуціанська філософія вплинула на розвиток в’єтнамської філософії в плані етики і політичної філософії. Конфуціанці стверджували, що основою соціального порядку є дотримання моральних норм і правил. Вони пропагували ідеал мудрого правителя, який керує державою за принципами гуманності і справедливості.
Період даосизму
Даосизм був занесений до В’єтнаму з Китаю у II столітті н. е.. Його вплив на розвиток в’єтнамської філософії був менш значним, ніж вплив буддизму і конфуціанства. Даосиська філософія привнесла у в’єтнамську філософію ідею про природність і спонтанність. Даосисти стверджували, що світ існує за своїми власними законами, і йому не можна нав’язати людські правила і норми. Досягнення гармонії з дао можливе через відмову від мирського і злиття з природою.
Висновок
Історія в’єтнамської філософської думки – це довгий і складний шлях. В’єтнамська філософія розвивалася під впливом різних релігійних і філософських течій і згодом сформувалася як самостійна і оригінальна традиція. В’єтнамська філософія має багату історію і внесла значний вклад у скарбницю людської думки.
Часто задавані питання
1. Які основні періоди розвитку в’єтнамської філософії?
2. Які основні філософські концепції періоду протофілософії?
3. Як буддизм і конфуціанство вплинули на розвиток в’єтнамської філософії?
4. Які основні ідеї даосизму?
5. Які основні досягнення в’єтнамської філософії?
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень