https://reporter.zp.ua

Воронін Прохір Данилович

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Воронін Прохір Данилович: Батько української прози

Біографія

Прохор Данилович Воронін народився 21 червня (3 липня) 1885 року у селі Цвіжин, нині Вінницького району Вінницької області, у родині заможних селян. З ранніх років виявляв неабиякий хист до навчання. Після закінчення місцевої школи вступив до Гайсинського учительського інституту, де здобув педагогічну освіту.

У 1907 році Воронін опублікував своє перше оповідання "Дві сестри". Згодом його проза почала з'являтися у різних періодичних виданнях, зокрема в "Киевской мысли", "Записках Украинского научного общества", "Рідному краї".

Під час Першої світової війни Воронін служив у російській армії, де дослужився до звання прапорщика. Після демобілізації він поселився у Києві, де активно включився у літературне життя.

У 1920-х роках Воронін став одним з основоположників української прози, опублікувавши низку значних творів, таких як "Пилип Маркович: Спогади з життя національного героя", "Мавпи", "Моє життя". Його твори відзначалися глибоким психологізмом, тонким гумором та сатирою, а також пронизливим розумінням українського характеру.

У 1930-х роках, під час Великого терору, Воронін був заарештований та засуджений до 10 років позбавлення волі за звинуваченням у "буржуазному націоналізмі". У тюремному ув'язненні він продовжував писати, створивши понад 100 оповідань, нарисів та п'єс.

24 квітня 1940 року Прохір Данилович Воронін помер у київській лікарні від інфаркту міокарда.

Творчість

Творча спадщина Вороніна є багатогранною та включає різні жанри:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

 • Проза: Воронін є одним з основоположників української прози. Його твори відзначаються оригінальним стилем, глибокою психологічністю та тонким гумором. До найвідоміших його прозових творів належать "Пилип Маркович: Спогади з життя національного героя", "Мавпи", "Моє життя", "Конокради", "Дві сестри", "Михайло Довгорук".
 • Драматургія: Воронін написав кілька драматичних творів, зокрема "Затуркані", "Чортополох", "Блакитний янгол". Його п'єси відрізняються гостросоціальним змістом та яскраво виписаними характерами.
 • Переклади: Воронін був також талановитим перекладачем. Він переклав українською мовою твори Сергія Єсеніна, Шарля Бодлера, Едгара По та інших зарубіжних письменників. Його переклади вирізнялися високою художньою цінністю та збереженням духу оригінальних творів.

Особисте життя

Прохор Данилович Воронін був одружений двічі. Його першою дружиною була вчителька Марія Олексіївна, від якої він мав двох дітей: дочку Галину та сина Костянтина. Після смерті першої дружини Воронін одружився з актрисою Марією Андріївною.

Пам'ять

Ім'я Прохора Даниловича Вороніна назавжди вписане в історію української літератури. Його твори увійшли до шкільної програми та перекладені багатьма мовами світу. На його честь названі вулиці у Києві та інших містах України. У Цвіжині, де народився Воронін, діє музей його життя та творчості.

Прохір Данилович Воронін був видатним українським письменником, який залишив значний слід в українській літературі. Його проза, драматургія та переклади відзначалися високою художньою цінністю, глибоким психологізмом та сатиричним гумором. Творча спадщина Вороніна продовжує надихати сучасних письменників та читачів, сприяючи розвитку української літератури.

Запитання, що часто задаються

 • Коли народився Прохор Данилович Воронін?
  • 21 червня (3 липня) 1885 року
 • Яка тема була головною у творчості Вороніна?
  • Психологія українського характеру
 • Назвіть найвідоміші прозові твори Вороніна.
  • "Пилип Маркович: Спогади з життя національного героя", "Мавпи", "Моє життя"
 • Чому Воронін був заарештований у 1930-х роках?
  • За звинуваченням у "буржуазному націоналізмі"
 • Де похований Прохор Данилович Воронін?
  • На Байковому цвинтарі у Києві

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 18 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".