https://reporter.zp.ua

У небі місяць проплива – довідка

# ,

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

««У небі місяць проплива» (рос. «По небу крадется луна») – хорова мініатюра Бориса Миколайовича Лятошинського на уривок з вірша «Мрійник» (рос. «Мечтатель») Олександра Сергійовича Пушкіна

Хор «У небі місяць проплива»

Хорова мініатюра «У небі місяць проплива» на вірш Олександра Пушкіна «Мрійник» була створена Борисом Лятошинським у період його плідного творчого розквіту. Твір увійшов до циклу «Два хори на вірші Пушкіна», Op. 52, видатним прикладом якого є також хор «Спіть, селяни, сплять поля» на вірш Пушкіна «Зимовий вечір». Цей цикл є яскравим прикладом використання Лятошинським російської поезії для створення музичних творів, що дозволили йому досягти емоційної виразності та психологічної глибини.

Історія створення та виконання хору

Твір був написаний Лятошинським у 1938 році на замовлення Державної хорової капели України імені Олександра Кошиця, яку очолював народний артист УРСР Олександр Кошиць. Хорова мініатюра була присвячена 100-річчю з дня загибелі Пушкіна і вперше прозвучала у виконанні капели Кошиця. Твір швидко набув популярності. Він виконувався багатьма хоровими колективами в Україні та за її межами, став частиною репертуару провідних хорових колективів, таких як Національна заслужена академічна капела України «Думка», Державна академічна хорова капела росії імені Юрлова, Державний академічний російський хор імені Свєшнікова.

Жанрово-стильова характеристика твору

Хорова мініатюра «У небі місяць проплива» належить до жанру ліричних хорових творів. Вона написана композитором у стилі романтизму, що характеризується емоційною насиченістю музичної мови, використанням виражальних мелодичних ліній, гармонійних зіставлень, різноманітності фактур і ритмічних малюнків, тембрових ефектів.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Музична мова хору

З самого початку хор вражає нас своєю мальовничю і яскравістю, багатством гармонійних і фактурних фарб. Лятошинський майстерно використовує різні музичні засоби для створення виразного музичного образу. Головна тема твору – це лірична мелодія, що виконується спочатку хором унісон, а потім у багатоголосному складі. У творі композитор також використовує різноманітні гармонійні засоби: нестійкі гармонії, альтеровані акорди, модуляції, що надають музиці хроматичного відтінку. Для створення образності Лятошинський використовує різноманітні фактурні прийоми: поліфонію, різноманіття метр і ритмічних малюнків.

Інтонаційно-образний лад твору

Інтонаційно-образний лад твору – ліричний, мрійливий, як і характер самого вірша. Лятошинський вдалося передати в музиці тонкий ліризм і філософську глибину вірша Пушкіна. Композитор використовує різні виражальні засоби для передачі образів ночі, місяця, мрійника, його мрій і сподівань.

Висновок

Хор «У небі місяць проплива» – це один із найкращих зразків хорової музики Лятошинського. Твір відрізняється високою художністю, виразною музичною мовою, майстерним використанням різних музичних засобів. Хор став популярним завдяки своїй образності, емоційній насиченості та проникливості.

Поширені запитання

1. Які музичні засоби використовує Лятошинський для створення художнього образу?
2. У чому полягає особливість інтонаційно-образного ладу хору?
3. Як композитор передає в музиці образи ночі, місяця, мрійника, його мрій і сподівань?
4. У чому полягає жанрово-стильове своєрідність твору?
5. Яке місце займає хор «У небі місяць проплива» у творчості Лятошинського?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 21 12 2023. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

Останні новини

Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".