https://reporter.zp.ua

Список римських імператорів

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Передмова

Імператорський період в історії Риму розпочався у 27 році до н.е., коли першим імператором став Октавіан Август. Октавіан проголосив відновлення республіки після перемоги у громадянській війні, але насправді встановив імперську владу під прикриттям республіканських інституцій. У цей період Римська імперія досягла свого найбільшого розквіту та військової могутності, а її кордони сягали від Атлантичного океану до Перської затоки.

Заснування імперії

Октавіан Август (27-14 рр. до н.е.)

Октавіан Август, прийомний син Юлія Цезаря, зіграв вирішальну роль у виникненні Римської імперії. Після перемоги у громадянській війні він отримав титул "princeps" (перший громадянин) і фактично став одноосібним правителем, зберігаючи при цьому республіканські інституції. Правління Августа ознаменувалося миром, процвітанням та стабільністю, відомими як "Pax Romana".

Юлії-Клавдії (14-68 рр. н.е.)

Династія Юліїв-Клавдіїв, заснована імператором Августом, правила Римською імперією протягом 54 років. До цієї династії входили спадкоємці Августа: Тіберій, Калігула, Клавдій та Нерон. Цей період відзначився зміною імператорських моделей правління, від дотримання Августом республіканських традицій до відкритої тиранії Нерона.

Флавії (69-96 рр. н.е.)

Після смерті Нерона в 68 році н.е. Римська імперія увійшла в період нестабільності, відомий як "Рік чотирьох імператорів". Лише у 69 році н.е. Веспасіан встановив нову династію, відому як Флавії. Флавії відомі своїми великими будівельними проектами, включаючи Колізей, та реформами, які зміцнили імперський уряд.

Антоніни (96-192 рр. н.е.)

Династія Антонінів була однією з найуспішніших у римській історії. Вона включала спадкоємців Нерви, Траяна, Адріана, Антоніна Пія та Марка Аврелія. Правління Антонінів характеризувалося політичною стабільністю, економічним процвітанням та розширенням імперських кордонів.

Сєвєри (193-235 рр. н.е.)

Ця династія прийшла до влади після смерті Марка Аврелія та ознаменувалася періодом нестабільності та заворушень в Римській імперії. Сєвєри були воєначальниками, які здобули владу силою, і їхнє правління характеризувалося військовою експансією та внутрішніми проблемами.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Кріза третього століття

У третьому столітті нашої ери Римська імперія переживала серйозну кризу, відому як "Кріза третього століття". Цей період був позначений економічною нестабільністю, військовими поразками, політичною анархією та вторгненнями варварів. Криза призвела до реструктуризації імперії за часів імператора Діоклетіана.

Пізня імперія

Тетрархія (284-305 рр. н.е.)

Діоклетіан ввів систему правління під назвою "тетрархія", що означає "влада чотирьох". Імперія була поділена на чотири райони, якими правили два старших імператори (августи) та два молодших (цезарі). Мета цієї системи полягала в стабілізації імперії та запобіганні майбутній кризі.

Константин I Великий (306-337 рр. н.е.)

Константин I, один із цезарів тетрархії, згодом став єдиним імператором Римської імперії. Він відомий тим, що в 313 році видав Міланський едикт, який проголосив віротерпимість для християнства. Константин також переніс столицю імперії з Риму до Константинополя.

Розкол імперії

Розділення (395 р. н.е.)

Після смерті Феодосія I Великого в 395 році н.е. Римська імперія була розділена на дві частини: Західну і Східну. Західна Римська імперія зі столицею в Римі поступово занепадала, тоді як Східна Римська імперія, відома як Візантійська, проіснувала ще майже тисячу років.

Падіння Західної імперії

У 476 році н.е. останній імператор Західної Римської імперії Ромул Августул був скинутий германським вождем Одоакром. Ця подія традиційно вважається кінцем Західної Римської імперії та початком Середньовіччя.

Список римських імператорів є свідченням складної та багатогранної історії Римської імперії. Починаючи з Октавіана Августа, імперія процвітала і розширювалася, переживаючи періоди стабільності та великих потрясінь. Розпад імперії на Західну і Східну частини ознаменував кінець давньоримської цивілізації і почав нову еру в європейській історії.

Часті запитання

  • Хто був першим римським імператором?
  • Що таке "Pax Romana"?
  • Яку династію називають "Антоніни"?
  • Коли відбулося Розділення Римської імперії?
  • Хто був останнім імператором Західної Римської імперії?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 29 05 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".