https://reporter.zp.ua

Скільки закордонних паспортів можна мати в Україні?

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Скільки закордонних паспортів можна мати в Україні?

Українське законодавство чітко регулює правила отримання та використання закордонних паспортів громадянами України. Відповідно до статті 11 Закону України "Про громадянство України", українці можуть мати лише один чинний закордонний паспорт. Водночас, за певних обставин, дозволяється мати додатковий паспорт для виїзду за кордон.

Закон визначає, що додатковий паспорт видається у таких випадках:

  1. Громадянин має два або більше дітей, які не досягли 16-річного віку, і вони вписані до його закордонного паспорта. У такому разі додатковий паспорт потрібен для окремого комфортного виїзду громадянина за кордон без дітей.

  2. Громадянин є членом екіпажу судна або повітряного судна, що здійснює регулярні міжнародні рейси. Для такого громадянина додатковий паспорт потрібен для виїзду в рейси за графіком, без необхідності кожного разу отримувати візи в основний закордонний паспорт.

  3. Громадянин має необхідність часто виїжджати за кордон у зв'язку з професійною діяльністю або навчанням. У такій ситуації додатковий паспорт видається для використання в різних країнах або отримання різних віз, щоб уникнути заповнення або пошкодження основного паспорта.

  4. Громадянин змушений виїхати за кордон терміново, а його основний закордонний паспорт знаходиться на оформленні, перевірці або в іншому процесі, який тимчасово обмежує його використання.

Додатковий паспорт видається на такий самий термін дії, як і основний закордонний паспорт, але не більше ніж на 10 років. Він має позначку "Додатковий".

Для отримання додаткового паспорта необхідно подати заяву та сплатити державне мито до територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання громадянина або за кордонним консульським закладом, якщо громадянин перебуває за межами України.

Важливо пам'ятати, що додатковий паспорт підлягає поверненню до територіального органу міграційної служби, який його видав, у таких випадках:

  1. Після досягнення дитиною 16-річного віку, якщо він був виданий для виїзду з дітьми.

  2. У разі звільнення громадянина з роботи на судні або повітряному судні, що здійснюють регулярні міжнародні рейси.

  3. У разі втрати або пошкодження додаткового паспорта.

  4. У разі закінчення терміну дії додаткового паспорта.

Громадяни України, які мають два або більше закордонних паспортів, повинні пам'ятати, що використання нечинних або отриманих з порушенням законодавства паспортів тягне за собою адміністративну або кримінальну відповідальність.

Кількість закордонних паспортів в Україні

В Україні громадяни мають право мати лише один закордонний паспорт. Одночасне володіння кількома закордонними паспортами не дозволяється.

Законні підстави

Правове регулювання кількості закордонних паспортів в Україні визначається Законом України «Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України». Стаття 17 цього закону встановлює, що:

Громадянам України видається один паспортний документ для виїзду за кордон.

Причини обмеження

Існує ряд причин, чому в Україні дозволено мати лише один закордонний паспорт:

  • Контроль за пересуванням громадян. Багатократне володіння паспортами дозволяло б громадянам безперешкодно залишати країну та ухилятися від призову на військову службу, виплати податків тощо.
  • Попередження шахрайства та злочинів. Наявність кількох паспортів створює можливість використовувати їх у злочинних цілях, таких як відмивання грошей, торгівля людьми та тероризм.
  • Дотримання міжнародних норм. Багато країн мають аналогічні обмеження, що спрямовані на протидію тероризму та транснаціональній злочинності.
  • Уніфікація паспортного документу. Єдиний закордонний паспорт забезпечує уніфікований формат документа, що спрощує взаємодію з іншими державами та прискорює проходження паспортного контролю.

Винятки

Існують певні винятки, коли громадянин може мати два або більше закордонних паспортів:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

  • Дипломати та консульські працівники. Особи, які перебувають на дипломатичній або консульській службі, можуть мати додаткові закордонні паспорти для виконання своїх службових обов'язків.
  • Співробітники правоохоронних органів. У деяких випадках співробітники правоохоронних органів можуть мати додаткові закордонні паспорти для виконання спеціальних завдань.

Ці винятки регламентуються відповідними нормативно-правовими актами та надаються лише тим особам, які відповідають певним критеріям. Для пересічних громадян України діє загальне правило щодо наявності лише одного закордонного паспорта.

Думки експертів

Ім'я та прізвище експерта: Андрій Петренко, адвокат з міжнародного права

Відповідно до чинного законодавства України, кожна особа-громадянин України може мати лише один закордонний паспорт. Це визначено статтею 19 Закону України "Про громадянство України".

Зазвичай закордонний паспорт видається на термін 10 років, проте є винятки:

  • для осіб, які не досягли 16 років, – на термін 4 роки;
  • для осіб, які досягли 60 років, – на термін 5 років;
  • для осіб, які проходять військову службу, – на термін дії контракту.

Якщо термін дії закордонного паспорта добігає кінця або виникає потреба в додаткових сторінках для віз, можна подати заяву на видачу нового закордонного паспорта, який замінить попередній.

Важливо знати:

  • Виготовлення та видача закордонного паспорта здійснюється Державною міграційною службою України.
  • Для оформлення закордонного паспорта необхідно подати заяву, оригінали та копії необхідних документів, а також оплатити державне мито.
  • Зареєструвати закордонний паспорт можна за місцем проживання або перебування.
  • Отримати закордонний паспорт можна після виготовлення протягом 10 робочих днів або менше за терміновою процедурою (за додаткову плату).

Пам'ятайте:

Мати більше одного закордонного паспорта в Україні є порушенням закону. У разі виявлення подібного факту громадянин може бути притягнутий до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Питання по темі статті

Запитання та відповіді про кількість закордонних паспортів в Україні:

1. Скільки закордонних паспортів можна мати в Україні?

Відповідь: Згідно з українським законодавством, громадянин України може мати одночасно не більше одного дійсного закордонного паспорта. Якщо у громадянина є два або більше закордонних паспортів, один з них має бути анульований.

2. Чи можна мати додатковий закордонний паспорт для службових поїздок?

Відповідь: Так, громадяни України, які виконують службові обов’язки, що передбачають часті закордонні поїздки, можуть одночасно мати два дійсних закордонних паспорти. Один з них призначений для приватних поїздок, інший – для службових.

3. У яких випадках може бути анульовано закордонний паспорт?

Відповідь: Закордонний паспорт може бути анульовано у таких випадках:

  • Зміна особистих даних громадянина (наприклад, прізвища, імені, по батькові);
  • Втрата або пошкодження паспорта;
  • Виявлення неправдивої інформації, поданої при оформленні паспорта;
  • Порушення умов використання або невиконання вимог прикордонного контролю.

4. Що робити, якщо потрібно мати два закордонних паспорти для приватних поїздок?

Відповідь: У разі виникнення потреби у двох закордонних паспортах для приватних поїздок, громадянин може подати відповідну заяву до уповноваженого органу. Таке рішення може бути прийняте лише у виняткових випадках, наприклад, коли один паспорт знаходиться на оформленні візи, а для другої поїздки терміново потрібен інший документ.

5. Де можна оформити закордонний паспорт?

Відповідь: Закордонний паспорт можна оформити у територіальних підрозділах Державної міграційної служби України, у дипломатичних представництвах та консульських установах України за кордоном.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 30 12 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".