https://reporter.zp.ua

ЩО ЗНАЧИТЬ PER OS?

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Що означає: Per Os?

Per Os – латинська фраза, що дослівно означає “через рот”. Використовується в медицині та фармації для позначення перорального шляху введення лікарських препаратів або інших речовин в організм.

Шляхи введення препаратів у організм

Не завжди препарат, який вам прописав лікар, можна ковтати. Шляхи введення ліків і біологічно активних речовин в організм можуть бути різними.

* Пероральний шлях введення полягає в прийомі ліків внутрішньо. Це найбільш простий і доступний спосіб введення препаратів, але не всі лікарські речовини всмоктуються з травного тракту. Крім цього, майте на увазі, що деякі препарати дратують слизову оболонку, тому їх необхідно в обов’язковому порядку запивати великою кількістю води.

* Сублінгвальний шлях введення передбачає розсмоктування препарату під язиком. Таким способом вводять ліки, які швидко всмоктуються і відразу потрапляють у кровотік. Сублінгвальний спосіб введення характерний для нітрогліцерину.

* Ректальний шлях введення передбачає введення препарату в пряму кишку. Такий спосіб введення характерний для супозиторіїв (свічок) і призначається при неможливості використання інших способів доставки препарату в організм.

* Парентеральний шлях введення передбачає введення препарату, минаючи шлунково-кишковий тракт. Даний спосіб, в залежності від місця введення, поділяється на:

• внутрішньовенний;
• внутрішньом’язовий;
• підшкірний.

Внутрішньовенний шлях введення застосовується у критичних ситуаціях, при невідкладній допомозі, коли необхідно швидко досягти лікувального ефекту. Внутрішньом’язовий шлях введення застосовується, коли необхідно ввести лікарський препарат в м’яз. Найчастіше вводять лікарські речовини в м’язи сідниць, передпліччя і стегна. Підшкірний шлях введення застосовується для введення в підшкірну клітковину.

* Інгаляційний шлях введення застосовується для введення лікарського препарату у вигляді газу, пари або аерозолю через дихальні шляхи. Таким способом вводять анестетики, бронхолітики, гормони і місцеві антисептики.

* Шкірний шлях введення застосовується для введення лікарського препарату через неушкоджену шкіру. Таким чином вводять мазі, гелі, креми, пластирі і розчини. Майте на увазі, що ліки повністю всмоктуються тільки зі здорової шкіри.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

* Трансдермальний шлях введення застосовується для введення лікарського препарату через пошкоджену шкіру. Таким чином вводять різні препарати за допомогою іонтофорезу, електрофорезу і фонофорезу.

Чим ще можна лікуватися?

Існують і немедикаментозні методи лікування.

* Фізіотерапія. Це фізіотерапевтичні процедури, які борються з різними захворюваннями за допомогою фізичних факторів (магнітне поле, тепло, ультразвук, світло, електричний струм і т. д.).

* Санаторно-курортне лікування. В принципі, це теж фізіотерапія. Тільки лікування проводиться не в клініці, а в санаторіях і курортах, де в якості фізичних факторів можуть використовуватися вода, повітря, грязі і т. д.

* Лікувальна фізична культура (ЛФК). Фізичні вправи, підібрані лікарем індивідуально для вашого випадку. ЛФК часто використовують у поєднанні з фізіотерапевтичними процедурами і масажем.

* Масаж. Цей метод лікування має мало побічних ефектів і допомагає при лікуванні різних захворювань: ортопедичних, неврологічних, гінекологічних, кардіологічних, гастроентерологічних і т. д. Крім того, масаж дозволяє розслабитися, зняти стрес і втому.

* Народна медицина. Головна проблема народної медицини – відсутність наукового обґрунтування. Використовувати народні засоби потрібно з обережністю і тільки з дозволу лікаря.

Що таке пероральні препарати?

Пероральні препарати – це ліки, які приймаються внутрішньо. Вони можуть бути у формі таблеток, капсул, рідин або порошків. Пероральні препарати всмоктуються в кровотік через слизову оболонку шлунково-кишкового тракту.

Переваги та недоліки перорального введення препаратів

Пероральний шлях введення препаратів має ряд переваг перед іншими шляхами введення:

* простота та зручність застосування;
* хороша біодоступність (частка лікарського препарату, що досягає системного кровотоку);
* відсутність необхідності спеціальних навичок для введення препарату;
* відносно невисока вартість.

Однак, пероральний шлях введення має і ряд недоліків:

* можливість подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту;
* можливість взаємодії з їжею та іншими лікарськими засобами;
* можливість руйнування препарату в шлунково-кишковому тракті;
* можливість розвитку алергічних реакцій.

Висновок

Пероральний шлях введення препаратів є найбільш простим та поширеним шляхом введення лікарських засобів. Однак, цей шлях введення має ряд обмежень, пов’язаних з можливістю подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту, взаємодією з їжею та іншими лікарськими засобами, можливістю руйнування препарату в шлунково-кишковому тракті, можливістю розвитку алергічних реакцій.

Часті запитання:

1. Що означає per os?
2. Якими шляхами можна вводити лікарські препарати в організм?
3. Перелічіть переваги та недоліки перорального введення препаратів.
4. Які форми пероральних препаратів існують?
5. У яких випадках не можна приймати пероральні препарати?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 04 01 2024. Поданий під Відповідь. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".