ЩО ЗНАЧИТЬ ФРАЗЕОЛОГІЗМ НА РОДУ НАПИСАНО?
# ЩО ЗНАЧИТЬ ФРАЗЕОЛОГІЗМ НА РОДУ НАПИСАНО? #
# Походження та значення фразеологізму #
Фразеологізм “на роду написано” знайшов своє місце у словнику української мови, й позначає, що майбутнє людини закладене, визначене від народження.
Походження цієї стародавньої фрази можна простежити до часів язичництва. Наші пращури вірили, що доля людини визначається богами ще до її народження. Боги записували долю кожної людини на родовій табличці, і цю табличку називали “на роду написано”.
Фраза стала широко використовуватися і в християнський період. У той час існувало повір’я, що Бог дає кожній людині ангела-хранителя, який супроводжує людину протягом всього його життя. Оскільки зустріти свого небесного покровителя при житті неможливо, люди вірили, що ангел-хранитель передає вказівки щодо долі людини через сни, знамення та інші таємничі явища. Ці послання вважалися “на роду написаним”. А через те, що не завжди можна розгадати цей шифр, то вислів отримав ще одне значення – що доля людини є невідомою і від нього не втекти.
# Фразеологізм у літературі #
Чимало письменників використовували фразеологізм “на роду написано” у своїх творах. І часто подібний прийом показував незламність духу людини, її твердість і майже безкінечну боротьбу за те, щоб змінити свою долю.
Наприклад, у повісті “Маруся” Г. Квітка-Основ’яненко, головна героїня Маруся, зазнає безліч страждань через своє кохання до Василя. Її батько не схвалює цей союз, і закоханим доводиться таємно зустрічатися. Однак, їх кохання розкривається, і Маруся з Василем розлучаються. У відчаї Маруся кидається в річку й тоне. Її смерть можна розглядати як підтвердження фразеологізму “на роду написано”, адже вона була приречена на трагічну долю ще до свого народження.
Ще одним прикладом використання фразеологізму “на роду написано” є роман “Чорна рада” П. Куліша. У цьому романі головний герой Петро Шраменко виступає проти козацької старшини і гине в бою. Йому було судилося стати ватажком повстання і загинути, бо він був наділений унікальними рисами лідера.
# Фразеологізм у сучасній мові #
Фразеологізм “на роду написано” також широко використовується в сучасній мові. Його часто вживають, коли хочуть сказати, що щось було визначено заздалегідь. Наприклад, якщо хтось говорить “на роду йому написано бути лікарем”, то це означає, що ця людина має природний талант до медицини і, ймовірно, стане успішним лікарем.
Фразеологізм “на роду написано” може використовуватися в як позитивному, так і в негативному контексті. Наприклад, у новому значенні “мирному” може означати, що щось є неминучим, або що, як би ви не намагалися змінити свою долю, у вас нічого не вийде. У такому випадку, вираз має песимістичний відтінок. Але в іншому розумінні може означати, що в людини є великий потенціал і він досягне успіху в житті.
# Висновок #
Фразеологізм “на роду написано” є одним із найуживаніших фразеологізмів в українській мові. Він відображає давнє повір’я в те, що доля людини визначена заздалегідь. У сучасній мові цей фразеологізм використовується для вираження різних ідей, позитивних і негативних.
# ПИТАННЯ, ЩО ЧАСТО ЗАДАЮТЬСЯ #
– Звідки взявся фразеологізм “на роду написано”?
– Що означає фразеологізм “на роду написано”?
– Як використовується фразеологізм “на роду написано” в літературі?
– Як використовується фразеологізм “на роду написано” в сучасній мові?
– Чи можна змінити свою долю, якщо на роду написано?
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень