https://reporter.zp.ua

Молдовська література

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Молдовська література – література Молдовського князівства, пізніше Запрутської Молдови, Бессарабії, Молдавської АРСР, Молдавської РСР, сучасної Республіки Молдова, створена румунською (молдовською) мовою, а також література іншими мовами, створена на молдовських теренах. Молдовська література тісно пов'язана з румунською літературою, а також має свої унікальні особливості.

Історія

Період Молдовського князівства

Ранній період молдовської літератури припадає на часи існування Молдовського князівства (XIV-XVIII ст.). Література цього періоду була представлена в основному хроніками та релігійними текстами. Одними з найвідоміших хронік є "Літопис країни Молдови" Григорія Уреке та "Хроніка молдовсько-польської війни 1600 року" Мірона Костіна.

Період Запрутської Молдови та Бессарабії

Після розпаду Молдовського князівства молдовська література продовжила розвиватися в Запрутській Молдові та Бессарабії, які входили до складу Російської імперії. У цей період з'явилося багато творів романтичної та реалістичної літератури. Одним із найвидатніших письменників цього періоду був Алеко Руссо, який вважається батьком сучасної молдовської літератури.

Період Молдавської АРСР та Молдавської РСР

Після утворення Молдавської АРСР (1924) і Молдавської РСР (1940) молдовська література пережила період соціалістичного реалізму. В цей час було створено багато творів, що прославляли радянську владу та колективізацію. Одним із найвідоміших письменників цього періоду був Еміліан Буков.

Період сучасної Республіки Молдова

Після здобуття незалежності Молдовою в 1991 році молдовська література пережила новий етап розвитку. Сучасна молдовська література відрізняється різноманітністю стилів і тем. Одними з найвідоміших письменників цього періоду є Мірча Дінеску, Мирча Карпенку і Ніколае Дабіжа.

Характерні риси

Молдовська література має ряд характерних рис, які відрізняють її від інших літератур:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

 • Тісний зв'язок з румунською літературою: Молдовська література тісно пов'язана з румунською літературою, як за мовою, так і за тематикою.
 • Вплив народної творчості: Молдовська література значною мірою зазнала впливу народної творчості, особливо усної традиції.
 • Патріотизм та національна свідомість: У молдовській літературі часто висловлюються патріотичні почуття та прагнення зберегти національну ідентичність.
 • Реалізм та сатира: Реалізм та сатира є важливими елементами молдовської літератури.
 • Європейський вплив: Молдовська література також зазнала впливу європейської літератури, зокрема французької та російської.

Видатні письменники

Протягом століть молдовська література подарувала світові багатьох видатних письменників, серед яких:

 • Григорій Уреке
 • Мірон Костін
 • Алеко Руссо
 • Еміліан Буков
 • Іон Друце
 • Мірча Дінеску
 • Мирча Карпенку
 • Ніколае Дабіжа

Молдовська література – багата і різноманітна, вона віддзеркалює історію та культуру молдовського народу. Від хронік середньовічного періоду до сучасних романів і поезії, молдовська література продовжує розвиватися і залишається важливою частиною культурної спадщини Молдови.

Часті питання, що задаються

 • Якою мовою написана молдовська література? Молдовська література переважно написана румунською (молдовською) мовою, але також є твори, написані іншими мовами, такими як російська, українська та болгарська.
 • Хто вважається батьком сучасної молдовської літератури? Алеко Руссо вважається батьком сучасної молдовської літератури.
 • Який період в історії молдовської літератури вважається найважливішим? Період запрутської Молдови та Бессарабії вважається найважливішим періодом в історії молдовської літератури, оскільки саме в цей час з'явилося багато видатних творів.
 • Які характерні риси молдовської літератури? Тісний зв'язок з румунською літературою, вплив народної творчості, патріотизм та національна свідомість, реалізм та сатира, європейський вплив.
 • Хто є одним із найвідоміших сучасних молдовських письменників? Ніколае Дабіжа є одним із найвідоміших сучасних молдовських письменників.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 22 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".