https://reporter.zp.ua

Мадяризація

# ,

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Мадяризація: насильницька угорська мова й культура

Мадяризація – це політика насильницького переведення на угорську мову та насаджування “угорської культури” неугорським народам. Її історія сягає коренями в 19 століття, коли Угорщина була частиною Австро-Угорської імперії. У той час угорська влада прагнула створити єдину, централізовану державу, в якій угорська мова та культура були б домінуючими. Така політика призвела до пригнічення і дискримінації неугорських народів, таких як румуни, словаки, серби та хорвати.

Передумови мадяризації

Новітня мадяризація бере свій початок у реформах Марії Терезії (1740—1780) та її сина Йосифа ІІ (1780—1790). Політика Марії Терезії була спрямована на створення абсолютистської імперії з сильною владою монарха. Вона прагнула впорядкувати мову, розширити освіту, послабити, наскільки можливо, вплив нації. Йосиф II, продовжуючи політику матері, поширив німецьку мову в адміністрації, намагався реформувати церкву, культуру, освіту та економіку в просвітницькому дусі. Реформи Йосифа II викликали незадоволення серед місцевого населення, яке розцінювало їх як щось насильницьке, чуже та німецьке. Його мовна політика, як і церковна реформа, не вдалася. Після смерті Йосифа II в 1790 році всі його реформи були скасовані. Проте, політика за німецькою моделлю врешті-решт перемогла і протрималася до падіння Австро-Угорської імперії.

Політика мадяризації після розпаду Австро-Угорської імперії

Після розпаду Австро-Угорської імперії в 1918 році Угорщина стала незалежною державою. Новий угорський уряд продовжив політику мадяризації, прагнучи створити етнічно однорідну державу. Ця політика включала в себе дискримінацію неугорських народів у сферах освіти, культури і політики. Влада також проводила насильницьку асиміляцію неугорського населення: неугорські діти змушувалися вчити угорську мову, а неугорські школи закривалися. Крім того, держава підтримувала політику “мадяризованих” назв: назви міст, сіл, вулиць і рік були перекладені на угорську мову.

Злочини мадяризації

Політика мадяризації мала катастрофічні наслідки для неугорських народів. Вона призвела до втрати мови, культури та ідентичності цих народів. Багато неугорських активістів були піддані переслідуванням та ув’язненню. Урядова політика заперечувала існування інших етносів в Угорщині. Діяльність неугорських політичних партій та громадських організацій була заборонена, а засоби масової інформації та освіта були піддані жорсткому контролю.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Протидія мадяризації

Мадяризація викликала опір з боку неугорських народів. Цей опір був особливо сильним в Трансильванії, де проживала велика кількість румун. Румуни кілька разів піднімали повстання проти угорської влади, вимагаючи автономії. У 1918 році Трансильванія була приєднана до Румунії, що поклало кінець мадяризації в цьому регіоні. Однак політика мадяризації продовжувала проводитися в інших районах Угорщини аж до кінця Другої світової війни.

Вплив мадяризації на сучасну Угорщину

Мадяризація мала значний вплив на сучасну Угорщину. Вона призвела до створення моноетнічної держави, де угорці становлять абсолютну більшість населення. Однак, політика мадяризації також залишила після себе міжнаціональні конфлікти між угорцями та неугорськими народами. Ці конфлікти іноді виливаються в насильство, особливо в регіонах, де проживає велика кількість неугорського населення, таких як Трансильванія.

Висновок

Мадяризація була трагічною главою в історії Угорщини. Ця політика призвела до втрати мови, культури та ідентичності неугорських народів. Вона також залишила після себе міжнаціональні конфлікти, які продовжують існувати і сьогодні. Крайнім проявом мадяризації був геноцид над ромами та євреями, який супроводжувався ретельним вивченням історії загиблих. Зробити так, щоб навіть спогади зникли. Незважаючи на те, що Угорщина зараз є демократичною державою, її політика щодо національних меншин все ще є неоднозначною. Уряд регулярно звинувачується в дискримінації неугорського населення, і ці звинувачення не безпідставні. Угорщина повинна провести повну ревізію своєї історії та примиритися з власним минулим. Тільки тоді вона зможе побудувати справді демократичну та толерантну державу.

Часті запитання

  1. Що таке мадяризація?
  2. Мадяризація – це політика насильницького переведення на угорську мову та насаджування “угорської культури” неугорським народам.

  3. Коли почалася мадяризація?
  4. Мадяризація почалася в 19 столітті, коли Угорщина була частиною Австро-Угорської імперії.

  5. Які були цілі мадяризації?
  6. Цілями мадяризації були створення єдиної, централізованої держави, в якій угорська мова та культура були б домінуючими.

  7. Які були наслідки мадяризації?
  8. Мадяризація призвела до втрати мови, культури та ідентичності неугорських народів. Вона також залишила після себе міжнаціональні конфлікти, які продовжують існувати і сьогодні.

  9. Чи існує мадяризація сьогодні?
  10. Мадяризація офіційно не існує, однак Угорщина продовжує проводити політику, яка дискримінує неугорське населення.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 01 02 2024. Поданий під Без категорії. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".