https://reporter.zp.ua

Лубенський повіт

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Історія створення та адміністративний поділ

Лубенський повіт був адміністративно-територіальною одиницею у складі Полтавської губернії Російської імперії. Він був створений у 1781 році і проіснував до 1923 року. Повітовим центром було місто Лубни.

У 1781 році до складу повіту входили 12 волостей: Аксютинська, Голубовська, Жовнинська, Іванківська, Калюжнянська, Лубенська, Михайлівська, Пирятинська, Поставмуківська, Ромоданівська, Хорольська та Чутовська. У 1796 році кількість волостей було збільшено до 17.

На початку ХХ століття Лубенський повіт поділявся на 16 волостей: Аксютинська, Голубовська, Жовнинська, Іванківська, Калюжнянська, Лубенська, Михайлівська, Наумівська, Нехворощанська, Пирятинська, Поставмуківська, Радьківська, Ромоданівська, Хорольська, Чутовська та Яблунівська.

Географічне положення

Лубенський повіт розташовувався в центральній частині Полтавської губернії. Його площа становила близько 3 000 кв. верст (бл. 3 240 кв. км). Межував з Пирятинським, Гадяцьким, Миргородським, Хорольським, Роменським та Прилуцьким повітами, а також з Чернігівською губернією.

Ландшафт повіту був переважно рівнинним, з численними річками та ярами. Найбільшими річками були Сула, Удай та Хорол.

Населення та етнічний склад

За результатами перепису 1897 року, населення Лубенського повіту становило 291 958 осіб (135 661 чоловік та 156 297 жінок).

Переважна більшість населення була українцями (98,4%). Також проживали росіяни (1,3%), євреї (0,2%) та інші етнічні групи.

Економіка

Лубенський повіт був типово аграрним регіоном. Основними заняттями населення були землеробство та тваринництво. Найбільш поширеними сільськогосподарськими культурами були пшениця, ячмінь, овес, жито та картопля. Розвивалися також садівництво та бджільництво.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

У повіті працювали численні млини, олійниці, крупорушки та інші промислові підприємства. Найбільшим промисловим центром був Пирятин, де функціонував табачний завод. Також у повіті видобували залізну руду та крейду.

Освіта та культура

У Лубенському повіті функціонувала мережа початкових та середніх навчальних закладів. Найбільш відомими були Лубенське реальне училище, Пирятинське повітове училище та Хорольська учительська семінарія.

У повіті видавалися газети "Лубенские известия" та "Пирятинский уездный вестник". Діяли численні бібліотеки та читальні.

Скасування повіту

У 1923 році Лубенський повіт був ліквідований, а його територія увійшла до складу Лубенського, Пирятинського та Хорольського районів.

Лубенський повіт був важливим адміністративно-територіальним утворенням у складі Полтавської губернії. Він мав багату історію, географічне положення, різноманітне населення, економіку та освітньо-культурний розвиток. Скасування повіту стало наслідком адміністративних реформ, проведених у 1920-х роках у Радянському Союзі.

Часто задавані питання

  1. Коли було створено Лубенський повіт? У 1781 році.
  2. Яким був центр повіту? Місто Лубни.
  3. Які волості входили до складу повіту? На початку ХХ століття до складу повіту входили 16 волостей.
  4. Яким був етнічний склад населення? Переважна більшість населення була українцями.
  5. Чим займалося населення повіту? Основними заняттями населення були землеробство та тваринництво.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 23 05 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".