Кубанські татари
Кубанські татари, Кубанські ногайці, Кубанці, Ногайські татари: історія та культура
Хто такі кубанські татари, кубанські ногайці та кубанці?
Задовго до російської колонізації Північного Кавказу, на теренах Кубані, пролягали традиційні кочові маршрути ногайців. Ногайці – тюркський народ, що був частиною Золотої Орди, а пізніше – Кримського ханства. У ХVІ столітті ногайські племена, очолювані князем Мамай-Мурзою, перекочували з території Ногайської Орди на Кубань. Вони утворили так звану Малу Ногайську орду, більш відому як Кизиєва орда.
У процесі історичного розвитку у рамках Кизиєвої орди виділилися особливі субетноси – кубанські татари та кубанські ногайці. Кубанські татари здебільшого займалися землеробством та осілим скотарством, тоді як кубанські ногайці – скотарством. У ХVІІІ столітті до складу Кизиєвої орди увійшли і так звані кубанці, які мали змішане черкесько-ногайське походження. Пізніше, у ХІХ-ХХ століттях, ці три субетноси об’єдналися в єдину ногайську народність.
Російська назва 16-18 століть
У документах XVI-XVIII століть, в офіційних паперах Російської імперії у відношенні до ногайців Кизиєвої орди найчастіше застосовувалася російська назва “татари”. Це пов’язано з тим, що росіяни сприймали всіх тюркських кочівників як татар. Однак, окрім ногайців, на території Кубані також проживали інші тюркські народи, такі як черкеси та кумики. У ряді джерел ці народи також могли називатися “татарами”.
Імовірні причини використання імені “татари”
Існує кілька причин, чому до різних тюркських народів Кубані в російських джерелах міг застосовуватися термін “татари”. По-перше, поняття “татари” у російській мові того періоду було більш широким, ніж зараз. Воно охоплювало різні тюркські народи, які населяли території колишньої Золотої Орди. По-друге, ногайці, черкеси та кумики мали подібні мови та культури, що могло збивати з пантелику російських чиновників та військових. По-третє, через сусідство та тісні контакти з кримськими татарами, ногайці, черкеси та кумики могли переймати від них деякі культурні елементи та назви.
Висновок
Назва “кубанські татари, кубанські ногайці, кубанці, ногайські татари” в російських документах 16-18 століть відбиває складну історію та етнічну різноманітність Кубані того періоду. Вона свідчить про те, що на території Кубані проживали різні тюркські народи, які мали різні етнічні самоназви та займалися різними видами діяльності. Згодом ці народи об’єдналися в єдину ногайську народність.
Часто задавані питання
1. Хто такі кубанські татари, кубанські ногайці та кубанці?
2. Яка історія походження цих народів?
3. Чому в російських документах 16-18 століть для цих народів використовувалася назва “татари”?
4. Які інші тюркські народи проживали на території Кубані в той період?
5. Як склалася доля кубанських татар, кубанських ногайців та кубанців у ХІХ-ХХ століттях?
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень