https://reporter.zp.ua

Колігативні властивості

# ,

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Колігативні властивості розчинів – основа термодинаміки

Коли ми думаємо про розчини, ми часто думаємо про воду з цукром або солью. Але розчини можуть бути виготовлені з різних речовин, і їх властивості можуть сильно відрізнятися від властивостей чистих розчинників. Одна група властивостей розчинів, яка залежить від кількості розчинених частинок, а не від їх природи, називається колігативними властивостями. Усі вони пов’язані з відмінностями в хімічному потенціалі між розчинником і розчином, і мають фундаментальне значення для розуміння поведінки розчинів.

Тиск насиченої пари

Однією з колігативних властивостей розчинів є зниження тиску насиченої пари розчинника. Це означає, що розчини мають нижчий тиск насиченої пари, ніж чисті розчинники. Це відбувається тому, що розчинені речовини знижують активність розчинника, що призводить до зменшення кількості молекул розчинника, які переходять у пароподібний стан. Це зниження тиску насиченої пари має багато наслідків, у тому числі впливає на кипіння і конденсацію.

Приклади

  • Розчини солі у воді мають нижчий тиск насиченої пари, ніж чиста вода.
  • Розчини спирту у воді мають нижчий тиск насиченої пари, ніж чиста вода.
  • Розчини цукру у воді мають нижчий тиск насиченої пари, ніж чиста вода.

Температура плавлення

Іншою колігативною властивістю розчинів є зниження температури плавлення розчинника. Це означає, що розчини плавляться при більш низькій температурі, ніж чисті розчинники. Це відбувається тому, що розчинені речовини заважають молекулам розчинника утворювати кристалічну решітку, що є необхідною умовою для затвердіння. Це зниження температури плавлення має багато наслідків, у тому числі впливає на замерзання і танення.

Приклади

  • Розчини солі у воді замерзають при більш низькій температурі, ніж чиста вода.
  • Розчини спирту у воді замерзають при більш низькій температурі, ніж чиста вода.
  • Розчини цукру у воді замерзають при більш низькій температурі, ніж чиста вода.

Температура кипіння

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Третьою колігативною властивістю розчинів є підвищення температури кипіння розчинника. Це означає, що розчини киплять при більш високій температурі, ніж чисті розчинники. Це відбувається тому, що розчинені речовини знижують активність розчинника, що призводить до зменшення кількості молекул розчинника, які переходять у пароподібний стан. Це підвищення температури кипіння має багато наслідків, у тому числі впливає на випаровування і конденсацію.

Приклади

  • Розчини солі у воді киплять при більш високій температурі, ніж чиста вода.
  • Розчини спирту у воді киплять при більш високій температурі, ніж чиста вода.
  • Розчини цукру у воді киплять при більш високій температурі, ніж чиста вода.

Осмотичний тиск

Четвертою колігативною властивістю розчинів є осмотичний тиск. Осмотичний тиск – це тиск, який виникає в розчині, коли розчинник переходить через напівпроникну мембрану з області з меншою концентрацією розчиненої речовини в область з більшою концентрацією розчиненої речовини. Осмотичний тиск має багато наслідків, у тому числі впливає на клітини і рослини.

Приклади

  • Клітини тварин набухають і лопаються в гіпотонічному розчині (розчині з меншою концентрацією розчиненої речовини, ніж у цитоплазмі клітини).
  • Клітини тварин зморщуються в гіпертонічному розчині (розчині з більшою концентрацією розчиненої речовини, ніж у цитоплазмі клітини).
  • Рослини в’януть в гіпертонічному розчині (розчині з більшою концентрацією розчиненої речовини, ніж у клітинному соку рослини).

Висновок

Колігативні властивості розчинів – це важлива група властивостей, які залежать від кількості розчинених частинок, а не від їх природи. Вони мають багато наслідків, у тому числі впливають на кипіння, конденсацію, замерзання, танення, осмотичний тиск і багато інших. Колігативні властивості розчинів є основою термодинаміки і мають важливе значення для розуміння поведінки розчинів.

Часті запитання

  1. Що таке колігативні властивості розчинів?
  2. Які є колігативні властивості розчинів?
  3. Від чого залежать колігативні властивості розчинів?
  4. Які наслідки мають колігативні властивості розчинів?
  5. Яке значення мають колігативні властивості розчинів?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 30 12 2023. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".