Дефіцит кальцію та його вплив на кісткову систему: остеопороз, остеопенія та переломи
Дефіцит кальцію в організмі – поширена причина поганого самопочуття. Цей стан може викликати багато неспецифічних симптомів, а глибока гіпокальціємія може бути небезпечною для здоров’я. На щастя, у легких випадках ми можемо збалансувати рівень кальцію в організмі за допомогою правильного харчування та вживання добавок. Дізнайтеся, які симптоми повинні вас турбувати і спонукати звернутися до лікаря, а також як протидіяти стану дефіциту кальцію в організмі.
Симптоми дефіциту кальцію:
- відхилення в розвитку дитини (пізнє прорізування зубів і ходьба, підвищена пітливість, деформації кісток, ранній карієс, надмірний нічний плач),
- викривлення хребта та нижніх кінцівок,
- схильність до алергії та висипань,
- погане згортання крові (часті кровотечі, синці),
- м’язові спазми та епілепсія
- безсоння, запаморочення, ослаблення пам’яті, швидка втомлюваність,
- біль у спині, ногах, суглобах та оніміння кінцівок,
- остеопороз і схильність до переломів,
- часті запори.
Чому виникає остеопенія, остеопороз та переломи
Остеопенія – це захворювання кісток, що характеризується зниженням мінеральної щільності кісткової тканини. Якщо її не лікувати, вона може призвести до небезпечних ускладнень, включаючи остеопороз і патологічні переломи кісток навіть при незначному впливі. Діагностикою та лікуванням остеопенії зазвичай займається ревматолог або ендокринолог. До факторів ризику належать:
- низька маса тіла;
- куріння, зловживання алкоголем;
- недостатнє споживання молочних продуктів;
- нерегулярний менструальний цикл;
- генетичні фактори (остеопороз у родині);
- попередні переломи;
- менопауза (з природних причин або після операції);
- вплив певних ліків;
- захворювання щитовидної залози;
- ревматоїдний артрит.
Жінки особливо схильні до ризику розвитку остеопенії, хоча цей стан може з’явитися і у чоловіків.
Остеопороз — це захворювання скелета, що призводить до переломів кісток , які можуть виникнути навіть після незначної травми (це так звані остеопоротичні переломи).
Кальцій (Ca) відіграє дуже важливу роль в організмі людини. Він є будівельним матеріалом – в першу чергу для кісток і зубів, а також для кровоносних судин, нігтів і волосся. Він бере участь у регуляції скоротливості м’язів (як скелетних, так і серцевих та гладких) і впливає на проведення нервових імпульсів через іонні канали та іон-залежні ферменти кальцію. Він необхідний для нормальної роботи серця і всієї судинної системи. Крім того, він регулює ендокринний і метаболічний баланс – бере участь в активації та секреції гормонів і нейромедіаторів та індукує багато метаболічних процесів всередині клітин, впливає на перебіг запальних процесів, згортання крові, артеріальний тиск і проникність клітинних мембран.
Література
1. Зайченко, Г., Горчакова, Н., Бєленічев, І. Ф., Шумейко, О., Клименко, О., & Бабак, В. (2023). Фармакологічні властивості кальцію і магнію: єдність і боротьба протилежностей.
2. Шимон, В. М., & Гелета, М. М. (2009). Вплив дефіциту йоду на стан кістяка та репаративний остеосинтез. Український журнал екстремальної медицини імені ГО Можаєва, (10,№ 4), 16-26.
3. Зафт, В. Б., Рыкова, О. В., Зафт, А. А., Клімова, Ж. О., Бойко, І. В., & Галицька, В. В. (2015). Проблема дефіциту вітаміну D. REPRODUCTIVE ENDOCRINOLOGY, (23), 75-78.
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень