https://reporter.zp.ua

Усенко Анатолій Васильович – довідка

#

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Анатолій Васильович Усенко: портрет сталевара з Криворіжжя

Анатолій Васильович Усенко — неоднозначна особистість у радянській історії України. Перш за все він відомий як сталевар, який за свої трудові подвиги був обраний депутатом Верховної Ради УРСР 10-го скликання (1980-1985). Однак серед пересічних жителів сталевар відомий ще і як ініціатор перейменування вулиці на честь кривавого ката українського народу Г.К. Орджонікідзе.

Початок трудового шляху

Народився Анатолій Усенко 18 травня 1950 року. Місце народження — село Жмеринка Вінницької області. Після завершення навчання у місцевій ЗОШ, молодий юнак, як і його батько, обирає для себе нелегкий шлях металурга. У 18 років він влаштовується на Криворізький металургійний завод імені Леніна, де працює до розпаду СРСР. Характерне для тих часів гідне прагнення брати участь у житті колективу, обиратися до комітетів, вирішувати питання разом з колегами привели Усенка до посту секретаря комітету комсомолу металургійного заводу.

Від комсомольця до сталевара

Трудова кар’єра Усенка развивалась разом з його партійною діяльністю. Успішно поєднавши талант металурга з активною громадянською та партійною позицією, Анатолій Васильович переходить з комсомольської роботи до виробничої діяльності, на посаду сталевара. Почесна професія в Кривому Розі — місті, що постачало металом всю радянську імперію – була омріяна багатьма. І, як згодом, показала практика, заслужено дісталася найкращим.

Сталевар і депутат

На початку 1980-х Анатолій Усенко стає депутатом Верховної Ради УРСР 10-го скликання, одночасно продовжуючи працювати сталеваром. Депутат залишався вірний Криворіжжю і з трибуни Верховної Ради порушував важливі для міста питання. Компетентність в поєднанні з талантом обдарованого металурга зробили Усенка одним з лідерів трудового колективу.

Кавалер бронзового бюста

Яскравим визнанням заслуг Усенка перед містом стало рішення виконкому Криворізької міської ради від 1983 року про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Кривого Рогу». На меморіальній дошці, встановленій на його честь в музеї «Кривбас», написано, що А. В. Усенко — «активний учасник встановлення побратимських зв’язків між Кривим Рогом та містами Ліберо і Тольятті (СССР)». Звання «Почесного громадянина» і бронзовий бюст у парку імені Т.Г.Шевченка досі є свідченнями поваги та визнання трудового Криворіжжя.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Між Дзержинським і Хрущовим

Позиція Усенка в питаннях історії Криворіжжя чітко проглядається з його ініціативи щодо перейменування вулиці Дзержинського, яка з’єднувала мікрорайон 6/7 з центром міста. В 1985 році, коли розпочалася кампанія зі знесення пам’ятників радянським вождям, Усенко підтримав рішення про демонтаж пам’ятника Ф.Дзержинському, встановленому на вулиці, яка носила його ім’я. Однак Усенко проявив себе не тільки як громадянин, а й як політик, коли запропонував перейменувати вулицю імені колишнього наркома внутрішніх справ не на честь чергового радянського діяча Микити Хрущова, як того вимагали ініціатори знесення, а на честь річки Інгулець. «Кожна річка позначається на долі нашого краю, кожна з них, як і кожен з нас, заслуговує на пам’ять і повагу». Це його слова, які в даний момент наче і не втратили актуальності. Аналогічним чином Усенко виступив ініціатором надання одного з нових заповідників Донецького кряжу імені сакральної річки українців — Інгулець.

Подальша доля сталевара і депутата

Після розпаду Радянського союзу легендарний сталевар продовжив працювати на заводі і активно займатися громадською діяльністю. До останніх днів трудового життя Анатолій Усенко залишався вірним справі, в яку вклав свою душу, і свій талант. Його ім’я назавжди вписано в історію трудового і громадського Криворіжжя. Він залишився в пам’яті криворіжців орденоносцем, кавалером звань і медалей, вінничанином, який став почесним громадянином міста Кривого Рогу.

Часто задавані питання

1. Чим прославився Анатолій Васильович Усенко?
– Анатолій Усенко прославився як сталевар, який за свої трудові досягнення був обраний депутатом Верховної Ради УРСР 10-го скликання (1980-1985), а також як ініціатор перейменування вулиці Дзержинського в Кривому Розі на честь річки Інгулець.
2. Які трудові нагороди отримував Анатолій Усенко?
– Анатолій Усенко був кавалером ордена Леніна, ордена Жовтневої Революції, ордена Дружби Народів, ордена «Знак Пошани», лауреатом Державної премії УРСР в галузі науки і техніки, нагороджений медалями «За трудову доблесть», «За трудову відзнаку», «Ветеран праці».
3. Чому Усенко виступив за перейменування в честь Інгульця?
– Усенко вважав, що кожна з річок Донецького кряжу, як і кожна людина, заслуговує на пам’ять і повагу, тому ініціював назвати вулицю на честь священної річки українців — Інгулець.
4. Яку посаду обіймав А.В. Усенко в 1980-х роках?
– У 1980-х роках Анатолій Васильович Усенко обіймав посаду сталевара Криворізького металургійного заводу «Криворіжсталь» імені Леніна Дніпропетровської області.
5. Якими були заслуги А.В. Усенка перед Кривим Рогом?
– Анатолій Васильович Усенко відіграв значну роль у розвитку Кривого Рогу:
– був активним учасником встановлення побратимських зв’язків між Кривим Рогом та містами Ліберо і Тольятті (СССР);
– підтримав рішення про демонтаж пам’ятника Ф.Дзержинському в Кривому Розі;
– виступив з ініціативою перейменувати вулицю імені Ф. Дзержинського на вулицю Інгулець;
– був ініціатором надання одному з нових заповідників Донецького кряжу імені річки Інгулець.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 19 12 2023. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

Останні новини

Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".