https://reporter.zp.ua

Угода про дружбу, добросусідство і співробітництво між СРСР і Демократичною Республікою Афганістан

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Історичний контекст

Угода про дружбу, добросусідство і співробітництво між СРСР і Демократичною Республікою Афганістан (ДР Афганістан) була підписана 5 грудня 1978 року в Москві на тлі глобального порядку, позначеного Холодною війною. Ідеологічна близькість керівництва обох країн відіграла важливу роль у розвитку їх відносин.

Сторони угоди

Угоду підписали з радянської сторони Генеральний секретар ЦК КПРС, Голова Президії Верховної Ради СРСР Леонід Ілліч Брежнєв. З афганської сторони підписантами стали Голова Революційної ради, Прем'єр-міністр і виконувач обов'язків міністра оборони Нур Мухаммед Таракі. Таракі також очолював Центральний комітет Народно-Демократичної партії Афганістану.

Зміст угоди

Угода складалася з кількох ключових положень, які встановлювали принципи та напрямки двостороннього співробітництва:

 • Політична співпраця: Сторони зобов'язалися розвивати дружні відносини, засновані на принципах поваги до суверенітету, територіальної цілісності та невтручання у внутрішні справи іншої сторони.
 • Економічна співпраця: Угода передбачала розширення і поглиблення економічного співробітництва, включаючи торгівлю, науково-технічний обмін і реалізацію спільних економічних проектів.
 • Військова співпраця: Угода передбачала військову допомогу і співробітництво між двома країнами, що включало надання СРСР військової техніки, навчання і консультацій афганським військовим.
 • Ідеологічна співпраця: Сторони домовилися сприяти обміну культурною і науковою інформацією, а також розвивати зв'язки між засобами масової інформації та громадськими організаціями.

Значення угоди

Угода про дружбу, добросусідство і співробітництво мала значний вплив на відносини між СРСР і ДР Афганістан:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

 • Угода зміцнила політичні та ідеологічні зв'язки між двома країнами, забезпечуючи підтримку Радянського Союзу для новоствореного афганського уряду.
 • Економічне співробітництво, передбачене угодою, сприяло розвитку економіки Афганістану, особливо в галузях промисловості, сільського господарства і інфраструктури.
 • Військова підтримка Радянського Союзу допомогла афганському уряду боротися з повстаннями і протистояти зовнішнім втручанням.

Радянсько-афганська війна

Угода про дружбу, добросусідство і співробітництво стала одним з чинників, що призвели до радянсько-афганської війни (1979-1989). Втручання СРСР в Афганістан для підтримки уряду Таракі призвело до тривалого конфлікту і значних людських втрат для обох сторін.

Угода про дружбу, добросусідство і співробітництво між СРСР і ДР Афганістан була важливою двосторонньою угодою, яка передбачала тісне співробітництво між двома країнами в різних сферах. Однак економічна і військова допомога, що випливала з цієї угоди, також сприяла залученню Радянського Союзу в афганський конфлікт, що мав далекосяжні наслідки для обох країн.

Часті запитання

 1. Якою була мета Угоди про дружбу, добросусідство і співробітництво?
 • Мета полягала в тому, щоб встановити тісніше співробітництво між СРСР і ДР Афганістан на підставі близькості ідеологічних позицій керівництва обох країн.
 1. Коли і де була підписана угода?
 • Угода була підписана в Москві 5 грудня 1978 року.
 1. Якими були ключові положення угоди?
 • Положення охоплювали політичну, економічну, військову і ідеологічну співпрацю.
 1. Який вплив мала угода на відносини між СРСР і ДР Афганістан?
 • Угода зміцнила політичні зв'язки, сприяла економічному розвитку і надала військову підтримку афганському уряду.
 1. Чи відіграла угода роль в радянсько-афганській війні?
 • Так, угода стала одним з факторів, що призвели до втручання Радянського Союзу в Афганістан і подальшого конфлікту.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 19 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".