Теорема про суму двох квадратів
Редактор: Михайло МельникПостановка теореми
Теорема про суму двох квадратів стверджує, що для будь-якого цілого числа можна визначити, чи можна його представити як суму двох квадратів цілих чисел, тобто як для деяких цілих чисел і , шляхом аналізу розкладу на прості множники.
Умова теореми
можна представити як суму двох квадратів тоді і тільки тоді, коли:* непарне;* всі показники простих множників виду у розкладі на прості множники парні.
Доведення
В одному напрямку (необхідність):* Нехай для деяких цілих чисел і . Тоді непарне, оскільки сума двох квадратів завжди парна.* Припустимо, що – простий множник виду . Тоді , але . Це неможливо, оскільки квадрат будь-якого цілого числа має парний показник при будь-якому простому множнику.В іншому напрямку (достатність):* Нехай – непарне число, і всі показники простих множників виду у розкладі на прості множники парні.* Можна побудувати два множини цілих чисел і за допомогою індукції по кількості простих множників .* Припустимо, що розклад на прості множники має вид , де – простий множник виду , а – непарне число, яке не ділиться на . Тоді можна взяти та . Це доводить, що можна представити як суму двох квадратів.
Приклади
* Число можна представити як суму двох квадратів, оскільки воно непарне і його розклад на прості множники не містить простих множників виду . Наприклад, .* Число не можна представити як суму двох квадратів, оскільки його розклад на прості множники містить простий множник виду
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень