https://reporter.zp.ua

Скадоксус багатоквітковий

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Скадоксус багатоквітковий: Токсичний, але привабливий

Скадоксус багатоквітковий (Scadoxus multiflorus) — багаторічна рослина з родини Амарилісових (Amaryllidaceae), що відрізняється своєю отруйністю та декоративністю. Цю рослину в народі називають кривава лілія або кривава квітка, оскільки її яскраво-червоні квіти нагадують краплі крові. Через схожість з іншими видами цієї родини скадоксус багатоквітковий історично був відомий під назвами "гемантус багатоквітковий" або "гемантус Катерини".

Ботанічний опис

Скадоксус багатоквітковий — трав'яниста багаторічна рослина висотою 30-60 см. Вона має велику цибулину, від якої виростає пучок вузьких, ремнеподібних листків довжиною до 60 см. Листя має темно-зелений колір із суцільним краєм та розташоване біля основи рослини.

Суцвіття являє собою кулястий зонтик, який складається з численних яскравих червоних квіток-зірочок діаметром до 2,5 см. Квітконіжка може досягати висоти 120 см. Час цвітіння триває з травня до липня. Після цвітіння утворюються плоди — круглі багатонасінні ягоди діаметром близько 1 см.

Поширення та середовище проживання

Скадоксус багатоквітковий родом з тропічної Африки. Він поширений в Південній Африці, Есватіні, Мозамбіку, Зімбабве та Анголі. Рослина віддає перевагу вологим лугам, болотам, берегам річок та тінистим лісам на висоті від 100 до 1800 м над рівнем моря.

Хімічний склад та отруйність

Усі частини рослини, особливо цибулина, містять отруйні речовини — алкалоїди. Найвідомішими з них є лікорин та галантамін. При потраплянні в організм людини або тварини ці алкалоїди можуть викликати різні симптоми, включаючи:

 • Шлунково-кишкові розлади (нудота, блювання, біль у животі)
 • Неврологічні порушення (запаморочення, тремор, судоми)
 • Серцево-судинні проблеми (зниження артеріального тиску, порушення ритму серця)
 • Пошкодження печінки та нирок
 • Параліч та смерть при високих дозах

Декоративне та лікарське застосування

Незважаючи на свою отруйність, скадоксус багатоквітковий є популярною декоративною рослиною. Його вирощують у садах, парках та теплицях через його яскраві червоні квіти. Рослина також має лікарські властивості та використовується в деяких традиційних медичних системах.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Екстракти з коренів та цибулин скадоксусу багатоквіткового мають протизапальні, антимікробні та протипухлинні ефекти. Вони використовуються для лікування різних захворювань, включаючи:

 • Артрит
 • Інфекції
 • Рани та опіки
 • Бородавки та шкірні захворювання
 • Деякі види раку

Вирощування та догляд

Скадоксус багатоквітковий відносно невибагливий у вирощуванні. Він потребує добре дренованого грунту з високим вмістом органічних речовин та вологи, але без надлишку води. Рослину можна вирощувати як на сонці, так і в півтіні.

Посадку цибулин скадоксусу багатоквіткового проводять навесні або восени на глибину 5-10 см. Відстань між цибулинами має бути 10-15 см. Догляд за рослиною полягає в регулярному поливі, особливо під час цвітіння та вегетаційного періоду. Після цвітіння полив поступово зменшують.

Обережності

При вирощуванні та догляді за скадоксусом багатоквітковим важливо дотримуватися обережності, щоб уникнути контакту з отруйними частинами рослини. Рослину слід розміщувати у місці, недоступному для дітей та домашніх тварин. Усі роботи з рослиною потрібно проводити в рукавичках. При випадковому контакті з соком або тканинами рослини необхідно ретельно промити уражене місце водою з милом та звернутися за медичною допомогою у разі потреби.

Скадоксус багатоквітковий — отруйна, але декоративна багаторічна рослина, яка має як лікувальне, так і декоративне значення. Її слід вирощувати з обережністю та дотримуватися всіх запобіжних заходів.

Питання, що часто задаються

 1. Чи є скадоксус багатоквітковий смертельним для людини? Так, вживання великих доз отруйних речовин рослини може призвести до летального результату.
 2. Чи можна вживати скадоксус багатоквітковий у лікувальних цілях? Так, але тільки під наглядом кваліфікованого медичного фахівця.
 3. Де можна знайти скадоксус багатоквітковий? У природному середовищі рослина поширена в тропічних регіонах Африки, а в культурі її вирощують як декоративну.
 4. Як можна відрізнити скадоксус багатоквітковий від інших подібних рослин? За яскраво-червоним кольором його квіток, що нагадують краплі крові, а також за кулястим суцвіттям у вигляді зонтика.
 5. Чи можна вирощувати скадоксус багатоквітковий у приміщенні? Так, але рослині потрібно забезпечити яскраве розсіяне світло та високу вологість повітря.

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 11 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".