https://reporter.zp.ua

Ординація Війська Запорізького

# ,

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Ординація 1638: Крах Війська Запорізького За регламентом Речі Посполитої

Ординація 1638 року стала доленосною подією в історії Війська Запорізького. Ця постанова вального сейму, ухвалена після придушення повстання під проводом Павлюка та Скидана, вдарила гірше за будь-яку катастрофу. Немов зграї сарани, польські магнати налетіли на козацькі землі, винищуючи все на своєму шляху. Лише криваві річки могли зупинити цю орду, але козаки відступили. Чому? Як сталася така трагедія? Давайте зануримося в буремні часи середини XVII століття.

Піднесення Війська Запорізького

Військо Запорізьке, гордий і вільний військовий союз, виникло на дикому степу, де панували небезпеки та пригоди. Козаки, ці сміливі вершники, прославилися своїми невпинними набігами на володіння кримських татар, спустошуючи їх і змушуючи тремтіти від страху. Вони стали опорою Речі Посполитої, охоронцями південно-східних кордонів.

Проте такий блискучий взлет не міг тривати вічно. Речі Посполитій, з її шляхетським гнетом і католицькою гегемонією, важко було терпіти вільнодумних козаків, які відстоювали свої права та віру. Напруження наростало, немов грозові хмари перед бурею. І ця буря розпочалася – 300 тисяч поляків іноземних найманців пішли у наступ на 12 тисяч козаків, що тримали оборону назагал.

Причини повстання

Що ж штовхнуло козацтво на повстання проти Речі Посполитої? Це було не просто бажання незалежності, а результат гніту, який чинився на них. Шляхта, узурпувавши владу, свавільничала, вичавлюючи з козаків усі соки. Вони обкладали їх непомірними податками, забирали землі, знущалися над їхніми традиціями та вірою.

До того ж, польський уряд забороняв запорожцям здійснювати морські походи проти Османської імперії та Кримського ханства. Цей заборонений плід мав неабияку принаду. Адже морські походи були значним джерелом здобичі та слави – несправжнього скарбу для кожного козака.

Хід повстання

Повстання під проводом Павлюка та Скидана розпочалося як бунт, іскра, що розпалила вогонь війни. Козаки, виснажені гнітом Речі Посполитої, піднялися, щоб відстояти свої права та свободи. Але польські магнати не бажали відступити, віддавши козацтву належне.

Повстанці отримали кілька блискучих перемог. Вони розбили польські війська в кількох битвах, взяли в полон навіть самого польського гетьмана Миколу Потоцького. Зі здобиччю в руках і тріумфом у серцях вони просунулися до самого Львова. Але це був останній їхній тріумф.

Розгром повстання і Ординація 1638

Польські магнати, отямившись від шоку, зібрали величезну армію, щоб помститися. Козацьке військо, не готове до такої потуги, зазнало нищівної поразки. Скидан загинув, Павлюк потрапив у полон. А найгірше чекало на тих, хто залишився.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Вальний сейм ухвалив Ординацію 1638 року, документ, що поставив крапку в історії незалежного Війська Запорізького. Козацька реєстрова армія була скорочена до шести тисяч осіб, їм заборонялося мати флот, а гетьманське правління було скасовано. Вони стали більше схожі на рабів, ніж на воїнів.

Наслідки Ординації 1638

Ординація 1638 року завдала нищівного удару по козацтву. Воно втратило свою автономію, свободу та право на самоврядування. Над козаками було встановлено жорсткий контроль польської влади, і їхнє життя перетворилося на жахіття.

Ця трагедія стала поворотним моментом в історії України. Вона запустила механізм, який невблаганно привів до національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького. Ця боротьба, яка розпочалася у 1648 році, привела до проголошення незалежності України та визволення її з-під польського панування.

Висновок

Ординація 1638 року стала трагічною подією в історії Війська Запорізького. Вона стала результатом конфлікту між прагненням козаків до свободи та гнобленням з боку Речі Посполитої. Ця постанова була нищівним ударом по козацтву, який призвів до втрати його автономії, свободи та гідності.

Поширені запитання

  • Що було причиною повстання козаків у 1638 році?
  • Причиною повстання було гноблення козаків з боку польської влади: непомірні податки, заборона морських походів і порушення прав та свобод.

  • Якими були наслідки Ординації 1638 року для козацтва?
  • Ординація 1638 року позбавила козаків їхньої автономії, свободи та права на самоврядування. Їхнє життя стало нестерпним і призвело до національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького.

  • Чому козаки не змогли перемогти польські війська?
  • Козаки зазнали поразки через нестачу сил. Польське військо було значно більшим за козацьке, і польські магнати мали кращу зброю та військову підготовку.

  • Які були довгострокові наслідки Ординації 1638 року?
  • Ординація 1638 року стала поштовхом до національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького, яка почалася у 1648 році і привела до проголошення незалежності України та визволення її з-під польського панування.

  • Яке значення має Ординація 1638 року в історії України?
  • Ординація 1638 року є важливою подією в історії України, оскільки вона стала початком національно-визвольної боротьби українського народу проти польсько-шляхетського панування та започаткувала процес відновлення української державності.

    У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

    У вас є запитання до змісту чи автора статті?
    НАПИСАТИ

    Залишити коментар

    Опубліковано на 02 01 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

    ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

    Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

    Останні новини

    Контакти :: Редакція
    Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
    Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".