https://reporter.zp.ua

Операція «Марс»

# ,

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Операція «Марс»: Невдала авантюра Сталіна на Ржевсько-Вяземському виступі

Постановка мети

25 листопада 1942 року розпочалася операція «Марс», відома також як Друга Ржевсько-Сичовська операція. Цей масштабний стратегічний наступ радянських військ Калінінського та Західного фронтів, що тривав до 20 грудня, мав на меті розгромити німецьку 9-ту польову армію під командуванням генерала-полковника В. Моделя, яка оборонялася на Ржевсько-Вяземському виступі.

Ситуація в регіоні

Ржевсько-Вяземський виступ, що тягнувся на 150 кілометрів углиб радянської території, утворився внаслідок невдалих спроб Червоної армії в лютому-квітні 1942 року знищити німецькі війська в районі Ржева та Вязьми. Німці укріпилися на цих позиціях, створивши потужну оборонну систему, яка стала нездоланною перешкодою для радянських військ. Бої в цьому районі протягом літа та осені 1942 року принесли значні втрати обом сторонам, але не привели до відчутних змін на фронті.

План операції

План операції «Марс», розроблений начальником Генерального штабу А.М. Василевським, передбачав прорив німецької оборони на двох напрямках: північніше Ржева силами 39-ї армії Калінінського фронту і південніше міста — силами 20-ї та 41-ї армій Західного фронту. Після прориву планувалося розвивати наступ у напрямку на Сичовку та Вязьму, оточивши та знищивши німецьке угруповання.

Перебіг операції

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Радянські війська, незважаючи на перевагу в силах та засобах, зустріли запеклий опір німців. Німецьке командування, передбачаючи можливість наступу, посилило свої позиції додатковими військами та зміцнило оборону. Радянські частини натикалися на мінні поля, польові укріплення та сильний вогонь противника. Наступальні дії розвивалися повільно і з великими втратами.

2 грудня радянським військам вдалося прорватися через німецьку оборону на північ від Ржева, але розвинути прорив і оточити німецькі війська не вдалося. На південь від Ржева радянський наступ також зазнав невдачі: німці зупинили наступ радянських танкових корпусів.

Підсумки та наслідки

Операція «Марс», що тривала майже місяць, закінчилася безрезультатно. Радянські війська, втративши понад 100 тисяч чоловік, не змогли досягти поставлених цілей. Німеччина утримала свої позиції на Ржевсько-Вяземському виступі.

Прорахунки радянського командування, недооцінка німецьких сил та недостатньою підготовка до операції привели до невдачі.

Висновки

Операція «Марс» стала черговим прикладом того, що стратегічні наступальні операції Червоної армії в 1942 році, проводилися без належної підготовки та забезпечення і були надмірно амбітними, що призводило до непотрібних втрат.

Питання, що часто задаються

1. Чому операція «Марс» закінчилася невдачею?
2. Які цілі ставили перед собою радянське командування в цій операції?
3. Які були основні причини провалу операції?
4. Які наслідки мала ця операція для ходу війни?
5. Які висновки зробили радянські військові після операції «Марс»?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 30 12 2023. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".