https://reporter.zp.ua

Матла Омелян Антонович

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Омелян-Мирон Антонович Матла (30 серпня 1906, Надітичі, тепер Розвадівська сільська громада, Львівська область ― ?) ― видатний діяч ОУН, тимчасовий комендант Львова влітку 1941 року, рідний брат Зиновія Матли, також відомого діяча ОУН.

Життєпис

Омелян Матла народився 30 серпня 1906 року в селі Надітичі на Львівщині, яке нині входить до Розвадівської сільської громади. Він навчався у Кропивницькій гімназії, а після її закінчення переїхав до Львова, де вступив до Львівського університету на юридичний факультет. Там він став активним учасником українського націоналістичного руху і незабаром приєднався до лав Організації українських націоналістів (ОУН).

У 1930-х роках Матла активно займався організаційною та агітаційною діяльністю ОУН. Він був одним з організаторів української бойової організації під назвою "Боївка", яка здійснювала напади на польські державні установи у Львові. У 1938 році Матли був заарештований польською поліцією і засуджений до трьох років ув'язнення.

Після звільнення з в'язниці в 1941 році Матла очолив Львівську обласну екзекутиву ОУН. Під його керівництвом українські націоналісти готувалися до збройного виступу проти німецьких окупантів.

Тимчасовий комендант Львова

30 червня 1941 року німецькі війська вступили до Львова. Українські націоналісти на чолі з Матлою взяли активну участь у встановленні української влади в місті. Матла був призначений тимчасовим комендантом Львова і пробув на цій посаді до 7 липня 1941 року, коли Львів був окупований німецькими військами.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

За час свого перебування на посаді коменданта Львова Матла провів низку важливих заходів. Він відновив українську адміністрацію в місті, призначив керівників міської поліції та інших установ. Також він оголосив про створення Української крайової ради та видав низку наказів, що регулювали життя в місті.

Подальша діяльність в ОУН

Після німецької окупації Львова Матла був заарештований і ув'язнений у німецькому концтаборі Заксенгаузен. Там він провів понад три роки, після чого був звільнений у 1945 році. Матла повернувся до Львова і продовжив брати активну участь у діяльності ОУН. Він став одним із керівників Львівського націоналістичного підпілля і брав участь у боротьбі проти радянської влади.

Подальша доля Омеляна Матли не відома. За однією з версій, він був заарештований радянськими спецслужбами і розстріляний у 1946 році.

Особисте життя

Омелян Матла був одружений з Марією Шлапак. У подружжя було троє дітей ― син Мирон і дочки Марта та Надія.

Омелян Антонович Матла ― видатний діяч ОУН, який відіграв важливу роль в українському націоналістичному русі у першій половині XX століття. Його діяльність як тимчасового коменданта Львова стала символом боротьби українців за свободу і незалежність.

Питання, що часто задаються

  1. Коли і де народився Омелян Матла?
  2. До складу якої організації входив Матла?
  3. На який термін був ув'язнений Матла за свою діяльність в ОУН?
  4. Які посади обіймав Матла під час німецької окупації Львова?
  5. Яка подальша доля Омеляна Матли?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 16 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".