Королиця звичайна
Королиця звичайна: чарівний польовий квітка з цілющими властивостями
Королиця звичайна (Leucanthemum vulgare Lam., Leucanthemum ircutianum DC.; Chrysanthemum leucanthemum) — розкішна рослина родини айстрових. І з латині назва рослини дослівно перекладається, як біла квітка, що цілком відповідає зовнішньому вигляду. Квіточки наче перлини, розкидані на зеленій траві лугів. Пройшовши по полю, ви, напевно, вдихатимете чудовий аромат, який виходить від рослини, насолоджуючись його простотою і ніжністю. Але хто ж така, королиця?
З історії рослини
На сьогоднішній день ця рослина широко поширена по всій Північній півкулі. А от де воно вперше з'явилося, достеменно сказати не можна. Батьківщиною є Европа, Азія, Австралія, Північна Африка, Північна Америка. Багато це квіточка згадується в давніх руських легендах, де йому приписують цілющі здібності. Саме завдяки своїм лікувальним властивостям, рослина широко використовувалася в народній медицині. А в наш час його додають у склади сучасних косметичних засобів.
Ботанічний опис королиці звичайної
Королева звичайна є трав'янистим багаторічником, що вирощується в висоту від 30 до 100 см. Його прямостоячі стебла з великою кількістю гілок ростуть із щільної розетки витягнутих листя. Листки сидять на коротеньких черешках, у яких 3-5 лопатей з великою кількістю зубчиків по краях. Цвіте рослина з середини червня до кінця вересня. Кошики-квітки розташовуються на кінцях стебел. Білі пелюсточки, що оточують жовтий центр, можуть мати довжину 3 сантиметри. Рослина розповсюджується насінням.
Де росте рослина?
Як уже згадувалося, рослина можна зустрінути по всій Північній півкулі. Квітка можна знайти на лугах, полях, на узліссі. Вона може рости навіть на пустирі та вздовж доріг. Ця квіточка вважається невибагливою, тому здатна рости на будь-якому типі ґрунта.
Заготівля лікарської сировини
У народній медицині використовуються сушені суцвіття і кореневища рослини. Заготовки суцвіть проводять під час цвітіння, зрізуючи їх біля основи. Сушать природним шляхом на свіжому повітрі або за допомогою спеціальної сушарки при температурі не більше 50 градусів. Кореневища викопують восени, очищають від землі й відмерлих частин, миють і подрібнюють. При зберіганні всі частини квіточки слід зберігати в сухому, темному місці, не більше двох років
Хімічний склад і користь рослини
У складі квітів і коріння королиці звичайної міститься безліч корисних речовин: вітаміни, ефірні олії, дубильні речовини, аскорбінова кислота, хеліксин, холін, інулін. Препарати на основі рослини чинять протизапальну, ранозагоювальну, протимікробну та кровоспинну дію.
Застосування рослини
У народній медицині королицю звичайну використовують для лікування різноманітних захворювань:
- при кашлі, бронхіті, пневмонії;
- при запальних захворюваннях сечовивідних шляхів;
- при кровотечах;
- при ранах і виразках;
- при шкірних захворюваннях;
- при захворюваннях ШКТ;
- при захворюваннях печінки і жовчного міхура;
- при суглобових і м'язових болях.
В офіційній медицині рослину також застосовують для лікування очних захворювань і ревматизму.
Протипоказання до застосування
Королиця звичайна не має серйозних протипоказань до застосування. Однак її не слід приймати при індивідуальній непереносимості, вагітності та в період лактації. Також не рекомендується вживання при гастритах зі зниженою кислотністю, оскільки рослина містить велику кількість дубильних речовин, що можуть пригнічувати секрецію шлункового соку.
Рецепти народної медицини
- Настій з квіток кролевиці звичайної застосовують як відхаркувальний засіб при кашлі і бронхіті. Для приготування настою столову ложку сухих квіток заливають склянкою окропу і настоюють протягом 30 хвилин. Проціджують і вживають по півсклянки 3-4 рази на день.
- Відвар з коріння кролевиці звичайної використовується при захворюваннях печінки і жовчного міхура. Для приготування відвару столову ложку подрібненого кореня заливають склянкою окропу і кип'ятять на повільному вогні протягом 15 хвилин. Проціджують і вживають по півсклянки 3 рази на день.
- Мазь з королиці звичайної готують з сухих або свіжих квіток. Свіжі квіти необхідно подрібнити, а сухі подрібнити в порошок. Змішати квіти з вазеліном або несолоним вершковим маслом в пропорції 1:4. Мазь наносять на уражені ділянки шкіри 2-3 рази на день.
Висновок
Королиця звичайна є чудовою рослиною, яка володіє унікальними лікувальними властивостями. Її можна використовувати для лікування різних захворювань, але перед прийомом необхідно проконсультуватися з лікарем.
Поширені запитання
- Чи можна вирощувати королицю звичайну в саду?
- Які умови необхідні для росту рослини?
- Як правильно заготовляти лікарську сировину?
- Які протипоказання до застосування королиці звичайної?
- Які рецепти народної медицини на основі цієї рослини?
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень