Кому і навіщо потрібен протипролежневий матрац
Протипролежневий матрац — медичний засіб, що попереджає розвиток некрозу тканин. Пролежні є дуже небезпечною патологією, адже внаслідок порушення кровообігу глибоко вражається шкіра й підшкірні тканини. У місцях жорсткого контакту окремих ділянок тіла з основою ліжка, де судини піддаються постійному стисканню, припиняється кровотік.
Хвороба стрімко розвивається, і за відсутності медичної допомоги лежачим пацієнтам призводить до незворотних змін в організмі. До групи підвищеного ризику входять люди похилого віку, з ослабленим імунітетом.
Як зрозуміти, що у хворого пролежні
За лежачим пацієнтом потрібно ретельно доглядати:
- вчасно проводити гігієнічні процедури;
- робити легкий масаж у зоні контакту з основою;
- обробляти шкіру антисептиками;
- періодично змінювати положення тіла.
Простирадло повинно бути завжди сухим, чистим, без найменших складок і заломів. Але навіть таких заходів часто недостатньо, щоб попередити пролежні, якщо організм виснажений чи ослаблений. Попередити появу виразок додатково допомагають протипролежневі системи.
Упізнати ознаки патології просто:
- На першій стадії на певних ділянках тіла шкіра змінює колір, з’являються набряки. Площа пошкоджень стрімко збільшується. Пацієнт відчуває поколювання та болючість, скаржиться на сильний дискомфорт.
- На другій — з’являються пухирі, поверхневий шар шкіри відмирає. Далі процес добирається до глибоких тканин, на ураженій ділянці розвивається нагноєння. Якщо це не зупинити, виникне загроза великого сепсису та летального результату.
- На третій-четвертій стадії пролежень нагадує глибоку виразку, що мокне, на поверхні якої виступає гнійний ексудат. Хворий відчуває біль, який можуть втамувати тільки сильнодіючі ліки.
Яким чином лікуються пролежні на ранніх стадіях
Найпростіше попередити появу виразок або позбутися їх ще на початку. Патологічний процес дозволяють уповільнити або попередити професійний медичний догляд та використання спеціальних пристроїв, до яких насамперед відносяться медичні матраци від пролежнів. До цієї групи медичних засобів відносяться кілька варіантів конструкцій статичної та динамічної дії.
Статичні моделі
Підходять для пацієнтів, які зберегли рухові функції. Тобто хворі здатні самостійно перевертатися або навіть перебувати певний час у положенні сидячи.
Система, на якій пацієнт з обмеженою руховою активністю знаходиться тривалий час, розподіляє навантаження таким чином, що:
- між тілом та спальним ложем циркулює повітря;
- стискання тіла в рази зменшується.
Такий ефект досягається за рахунок використання спеціальних пружних матеріалів, таких як пінополіуретан, полівінілхлорид, латекс, піна меморі. Усі вони пружні, еластичні, пропускають повітря. Зняття напруги та зайвого навантаження забезпечує комірчаста структура матрацу, завдяки якій тіло отримує додаткову підтримку.
Комірчастий протипролежневий матрац з функцією статики підходить для профілактики пролежнів та лікування патології на початковій стадії захворювання. Моделі використовують для пацієнтів, вага тіла яких не перевищує 120 кг.
Динамічні протипролежневі системи
Вироби призначені для лежачих хворих, які не здатні змінювати положення тіла без спеціальної допомоги. У такому пристрої постійно змінюється тиск повітря, що нагнітається компресором. М’який масаж забезпечує мікроциркуляцію в тканинах, активізує кровотік, що необхідно для живлення клітин шкіри, підшкірної клітковини та глибоких тканин.
Протипролежневі матраци з компресором мають пористу або трубчасту поверхню. Вироби підходять для пацієнтів з вагою понад 120 кг.
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень