https://reporter.zp.ua

Харківське товариство «Просвіта»

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Історія створення

Харківське українське товариство «Просвіта» імені Г. Ф. Квітки-Основ'яненка було засноване 10 червня 1917 року в місті Харкові за ініціативи видатних діячів українського національного відродження, серед яких були Дмитро Ангелович, Євген Чикаленко, Сергій Єфремов, Іван Липа та інші. Товариство стало продовженням діяльності українських просвітницьких гуртків і товариств, які існували в Харкові з кінця ХІХ століття.

Мета діяльності

Метою Харківського товариства «Просвіта» стало сприяння поширенню української культури, освіти і мови на Слобожанщині. Товариство поставило собі завдання проводити культурно-освітні заходи, засновувати бібліотеки, читальні та школи, виховувати підростаюче покоління в дусі української національної самосвідомості та патріотизму.

Діяльність товариства

Діяльність «Просвіти» була багатогранною та потужною. Товариство організовувало лекції, вечори, концерти, вистави, відкрило численні бібліотеки та читальні, видавало українські газети і журнали, такі як "Шлях", "Літературно-науковий вісник", "Нова Україна".

У 1920 році при «Просвіті» було створено Український педагогічний інститут, а у 1922 році – Український театр драми та музичної комедії. Товариство підтримувало українські навчальні заклади, заснувало першу українську гімназію в Харкові.

Репресії і відродження

У період сталінських репресій діяльність «Просвіти» була заборонена, а багато її активістів зазнали переслідувань і репресій. З початком Другої світової війни товариство відновило свою діяльність, але після війни знову потрапило під заборону.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Лише після проголошення незалежності України в 1991 році «Просвіта» змогла повноцінно відновити свою роботу. У 1992 році товариство отримало статус юридичної особи і нині є одним із найавторитетніших українських громадських об'єднань.

Сучасна діяльність

Сьогодні Харківське товариство «Просвіта» продовжує свою багатогранну діяльність. Товариство організовує культурно-мистецькі заходи, засновує навчальні заклади, видає книги, журнали, газети, підтримує українську мову і культуру.

Головною структурною одиницею «Просвіти» є обласна організація. У Харківській області діє близько 100 осередків товариства, які об'єднують тисячі активістів.

Значення «Просвіти»

За більш ніж столітню історію Харківське товариство «Просвіта» відіграло важливу роль у розвитку української культури та національного відродження. Товариство виховало не одне покоління патріотів, сприяло утвердженню української мови і культури на Слобожанщині, збереженню національної ідентичності українців.

Харківське товариство «Просвіта» є одним із найстаріших і найавторитетніших українських громадських об'єднань. За свою довгу історію товариство пройшло складний шлях від переслідувань і заборон до відродження і розквіту. Сьогодні «Просвіта» продовжує відігравати важливу роль у культурному і духовному житті Харківського регіону та всієї України.

Часто задаються питання:

  • Коли було засновано Харківське товариство «Просвіта»?
  • Які основні цілі діяльності товариства?
  • Які культурні і освітні заклади було створено при «Просвіті»?
  • Через які періоди репресій проходила «Просвіта»?
  • Яка роль «Просвіти» в сучасній українській культурі?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 16 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.

Останні новини

Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".