https://reporter.zp.ua

Горецький Петро Йосипович

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Петро Йосипович Горецький: Життєвий шлях та наукова діяльність

Ранні роки та освіта

Петро Йосипович Горецький народився 24 листопада (6 грудня) 1888 року в селі Мутин, нині Кролевецького району Сумської області. Батько його був сільським священником, мати – освіченою жінкою.

Горецький здобув початкову освіту в місцевій церковно-парафіяльній школі. У 1904 році він закінчив Глухівське духовне училище, а у 1908 році – Курську духовну семінарію. Однак релігійна діяльність його не приваблювала.

Лексикографічні праці

Після закінчення семінарії Горецький викладав російську мову в середніх школах Курська та Харкова. У 1915 році він повернувся на батьківщину і включився в український мовний рух.

Горецький став автором одного з перших українсько-російських словників, який вийшов у 1920 році. Цей словник містив близько 30 000 слів і став незамінним посібником для перекладачів, письменників та вчителів.

Розвиток української термінології

Петро Горецький не обмежувався лише словникарством. Він активно займався розвитком української наукової та технічної термінології. У 1923 році він став членом Комісії з вироблення української наукової термінології при Всеукраїнській академії наук.

Горецький розробив низку українських термінів для різних галузей науки, зокрема фізики, хімії, біології та медицини. Він був одним з основоположників української медичної термінології, увівши до вжитку безліч нових слів.

Навчально-методична діяльність

Крім лексикографії та термінології, Горецький плідно працював і в галузі навчально-методичної діяльності. У 1922 році він став викладачем Харківського інституту народної освіти, а з 1933 року – Київського державного університету.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Горецький викладав курси української та російської мов, лексикології та словотвору. Він опублікував кілька підручників з української мови, які користувалися великим попитом у школах та вищих навчальних закладах.

Останні роки та спадщина

У 1949 році Петро Горецький отримав звання доктора філологічних наук без захисту дисертації. У 1961 році він став професором кафедри української мови Київського державного університету.

Горецький продовжував наукову та педагогічну діяльність до кінця своїх днів. Він помер 16 серпня 1972 року в Києві.

За свою багаторічну працю Горецький зробив неоціненний внесок у розвиток української мови та науки. Його словники та підручники й досі використовують фахівці різних галузей. Петро Горецький залишиться в пам'яті як один з найвидатніших українських мовознавців XX століття.

Петро Йосипович Горецький був видатним українським мовознавцем, лексикографом та термінологом. Своєю плідною науковою та навчально-методичною діяльністю він значно збагатив українську мову та сприяв її розвитку як повноцінної наукової мови. Спадщина Горецького залишається актуальною й донині, слугуючи незамінним джерелом інформації та натхнення для сучасних мовознавців.

Часто задавані питання

  1. Які основні роботи опублікував Петро Горецький?
  2. Яку роль Горецький грав у розвитку української термінології?
  3. Які підручники з української мови видав Горецький?
  4. Коли помер Петро Горецький і в якому місті?
  5. Яким був головний внесок Горецького в українське мовознавство?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 21 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".