https://reporter.zp.ua

Голик-Залізняк Мефодій Фокич

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Голик-Залізняк Мефодій Фокович

Біографія

Мефодій Фокович Голик-Залізняк народився у квітні 1897 року в селі Єлизаветградка Херсонської губернії. Юні роки майбутнього отамана пройшли в бідній селянській сім'ї.

З початком Першої Світової війни був мобілізований до російської армії. Відважно воював на фронті, за що отримав кілька бойових нагород. Після Лютневої революції 1917 року приєднався до 1-го Українського полку імені гетьмана Богдана Хмельницького.

Діяльність в УНР

Зі створенням Української Народної Республіки Голик-Залізняк став одним із активних її захисників. Воював проти більшовицького наступу на Київ, брав участь у боях під Крутами. Був командиром 1-ї сотні 1-го Кінного Кременчуцького полку ім. гетьмана Дорошенка, згодом — начальником штабу цього ж полку. У травні 1919 року отримав звання хорунжого.

Після поразки УНР у 1920 році повернувся на рідну Херсонщину і розпочав повстанську боротьбу проти радянської влади.

Холодноярський отаман

Восени 1920 року Голик-Залізняк приєднався до Холодноярської повстанської армії, очолюваної отаманом Олексієм Чуприною. Брав активну участь у рейдах і боях проти більшовицьких військ. Після загибелі Чуприни в лютому 1921 року став одним з керівників повстання.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Під керівництвом Голика-Залізняка повстанці проводили успішні рейди по Черкащині, Київщині та Херсонщині. Вони здійснювали нальоти на радянські гарнізони, підривали мости та залізничні колії, перешкоджали збору хліба.

Загибель та поховання

9 лютого 1923 року Мефодій Голик-Залізняк загинув у бою з радянським загоном під селом Янов в околицях Києва. Його тіло було перевезено в Київ і поховано на Байковому кладовищі.

Пам'ять

Мефодій Голик-Залізняк став одним із символів українського повстанського руху. Його ім'я увічнено у назвах вулиць у багатьох українських містах, йому встановлено пам'ятники. Творчість Голика-Залізняка, зокрема його щоденник "Воспоминания о Холодном Яру", стала цінним джерелом інформації про історію української революції та повстанського руху.

Мефодій Голик-Залізняк був хоробрим та безстрашним військовим діячем, який боровся за незалежність і волю України. Його повстанська діяльність стала символом українського спротиву більшовицькому режиму.

Запитання, що часто задаються

  • Яку роль відіграв Мефодій Голик-Залізняк в УНР?
  • Коли він приєднався до Холодноярської повстанської армії?
  • Хто був керівником повстання до Голика-Залізняка?
  • Де і як загинув Голик-Залізняк?
  • У чому полягає історичне значення діяльності Голика-Залізняка?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 14 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".