Аварська кухня
Редактор: Михайло МельникАварська кухня — національна, старовинна кухня аварців. Є однією з самобутніх кухонь північного Дагестану. Увібрала в себе традиції грузинської та азербайджанської кухонь, відчувала вплив сусідніх дагестанських народів.
Загальна характеристика
Аварська кухня відрізняється достатньою простотою і наявністю великої кількості м'ясних страв. Окрім м'яса, в аварській кухні активно використовують овочі, зернові та кисломолочні продукти. М'ясо (яловичина, баранина, конина, свинина) готують в основному у вареному, смаженому чи тушкованому вигляді. Часто використовують також субпродукти — печінку, серце, легені.
Перші страви
Для аварської кухні характерні різноманітні супи та юшки. Вважається, що традиція вживати жидкі гарячі страви з’явилася у зв'язку з гірським способом життя аварців. Взимку вони відігравали особливо важливу роль — зігрівали і добре втамовували голод. Супи та юшки бувають як м'ясними, так і вегетаріанськими.
Найвідоміші з них:
- Чорта — гострий томатний суп з м'ясом та картоплею.
- Харчі — наваристий суп з баранини з підсмаженим борошном.
- Хінкал — суп з борошняними кльоцками та м'ясом.
- Чуду — суп з тонким тістом, м'ясом та картоплею.
Другі страви
Другі страви в аварській кухні представлені різноманітними м'ясними стравами, як свіжими, так і в'яленими. Популярні тушковане, смажене чи варене м'ясо з картоплею чи овочами. Також в аварській кухні досить часто готують страви з субпродуктів.
Найвідоміші з них:
- Ботишал — варене м'ясо з часниково-горіховим соусом.
- Пхаліал — печінковий паштет зі спеціями.
- Г'алмай — страва з субпродуктів, фаршированих рисом, м'ясом та спеціями.
Випічка
Випічка в аварській кухні представлена хлібобулочними виробами, а також пирогами з різноманітними начинками. Найпоширенішими видами хліба є хліб з пшеничного, ячмінного чи вівсяного борошна, а також лаваш.
Пироги готують з різною начинкою — з м'ясом, сиром, зеленню чи овочами. Популярні також солодкі пироги, до рецептури яких, крім вищезазначених інгредієнтів, додають мед, горіхи чи сухофрукти.
Найвідоміші з них:
- Чуду — тонкий коржик з начинкою з м'яса, сиру, картоплі.
- Курзе — пиріжки з м'ясною або сирною начинкою.
- Макал — солодкий пиріг з начинкою з горіхів, меду чи шоколаду.
Соуси та маринади
В аварській кухні широко використовують різноманітні соуси та маринади, які підкреслюють смак м'ясних та овочевих страв. Для їх приготування використовують часник, перець, базилік, м'яту, кінзу та інші спеції.
Найвідоміші з них:
- Часниково-горіховий соус — суміш часнику, горіхів та спецій.
- Томатний соус — з томатів, цибулі, часнику та спецій.
- Гранатовий соус — з гранатового соку, часнику та спецій.
Впливи сусідніх кухонь
Аварська кухня зазнала впливу сусідніх кухонь — грузинської, азербайджанської та інших дагестанських. Так, наприклад, від грузинської кухні аварці перейняли традиції приготування шашлику та харчо, а з азербайджанської — долми та люля-кебабу. Вплив дагестанських кухонь виразився в появі в аварській кухні таких страв, як хінкал, чуду та г'алмай.
Аварська кухня — самобутня та автентична, що сформувалася під впливом природних умов, культурних традицій та сусідніх кухонь. Вона відрізняється достатньою простотою, але при цьому характеризується різноманітністю та гострим смаком м'ясних та овочевих страв.
Питання, що часто задаються
- Які основні продукти використовуються в аварській кухні?
- Назвіть популярні аварські перші страви.
- Як готують ботишал?
- Які спеції використовуються в аварських соусах?
- Від яких сусідніх кухонь зазнала впливу аварська кухня?
У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!
⚡⚡⚡ Топ-новини дня ⚡⚡⚡
Хто такий Такер Карлсон? Новий законопроект про мобілізацію З травня пенсію підвищать на 1000 гривень