https://reporter.zp.ua

Освітні товариства в Україні

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Що таке освітні товариства?

Освітні товариства – це громадські організації, що виконують культурно-просвітницьку функцію серед населення. Вони набули популярності в Україні з 2-ї половини 19 століття до початку 20 століття.

Виникнення освітніх товариств

Виникнення освітніх товариств в Україні пов'язане з підйомом громадського руху за народну освіту в Європі у другій половині 19 століття. Це призвело до розвитку нового явища – позашкільної освіти, яка виходила за межі традиційних навчальних закладів. Суттєвий вплив на формування освітніх товариств мали недільні школи (1859-1862 рр.) та діяльність громади.

Діяльність освітних товариств

Основною метою освітніх товариств була просвітницька діяльність серед населення. Вони організовували читання, лекції, вечірки, відкривали бібліотеки, створювали освітні курси. Діяльність товариств була спрямована на поширення знань, підвищення грамотності та сприяння національному відродженню.

Видатні освітні товариства

Серед найвідоміших освітніх товариств в Україні того часу можна назвати:

 • "Просвіта" (1868) – найбільша освітня організація, діяла в Західній Україні, сприяла розвиткові української культури та освіти.
 • "Громада"* (1861-1890-ті рр.) – київська освітня організація, яка займалася просвітницькою та громадсько-політичною діяльністю.
 • "Товариство розповсюдження грамотності в Київській губернії"* (1861) – займалося виданням дешевих книг та розповсюдженням знань серед населення.
 • "Товариство для поширення освіти в росії"* (1863) – діяло в Україні, мало на меті розвиток шкільництва та сприяння вищій освіті.

Значення освітніх товариств

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Освітні товариства зробили значний внесок у культурно-освітній розвиток України:

 • Поширення знань: Вони сприяли розповсюдженню знань, підвищенню грамотності та просвітницькому рівню населення.
 • Українське відродження: Товариства відіграли важливу роль у відродженні української культури та національної самосвідомості.
 • Розвиток освіти: Вони брали активну участь у розвитку освіти, організовували курси, створювали бібліотеки та сприяли реформуванню освітньої системи.

Освітні товариства в Україні зробили істотний внесок у просвітницьку та культурно-освітню діяльність, сприяючи інтелектуальному та національному розвитку українського народу. Їхня діяльність мала важливе значення для розвитку освіти, поширення знань та формування національної самосвідомості.

Часто задаються питання

 • Коли і чому виникли освітні товариства в Україні?
 • Які були цілі та завдання освітніх товариств?
 • Які найвідоміші освітні товариства діяли в Україні?
 • Яке значення мали освітні товариства для України?
 • Як освітні товариства пов'язані з громадським рухом за народну освіту?

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 19 04 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".