Азотна кислота: опис, отримання, застосування

азотна кислота

кислоти застосовуються в сучасному світі повсюдно, і азотна кислота – не виняток. медицина, харчова промисловість, машинобудування та багато інших галузей не обходяться без них. у цій статті ми розповімо, що представляє собою азотна (нітратна) кислота і де її використовують найчастіше.

азотна кислота: опис

азотна кислота являє собою безбарвну рідину, іноді жовтуватого відтінку, який може з’явитися при впливі на неї теплої температури (виділяється оксид азоту). вона зберігається в герметичному посуді, оскільки вступає в бурхливу реакцію з киснем. при цьому рідина починає сильно диміти (якщо концентрація кислоти становить від 86 до 95% – колір диму білий, якщо більше 95% – червоний).

азотна кислота вступає в реакцію з більшістю металів, перетворюючи їх в оксиди і нітрати. вона також добре розчиняється в воді.

як отримати азотну кислоту

формула даного реактиву відома нам ще з часів школи. hnо3 отримують в результаті декількох етапів:

  • спочатку відбувається окислення синтетичного аміаку із застосуванням каталізатора;
  • в результаті реакції виділяються нітрозні гази;
  • вода повністю всмоктується;
  • відбувається процес виділення і концентрування азотної кислоти.

застосування

азотна кислота широко використовується в різних сферах:

Є питання? Запитай в чаті з ШІ!

медицина. антисептик з в’яжучими властивостями, один з основних інгредієнтів ліків, які допомагають боротися з хворобами шкіри (наприклад, є ефективним засобом для видалення бородавок), реактив, який бере участь в синтезі фармакологічних речовин – все це створюється за допомогою азотної кислоти.
сільське господарство. на основі hnо3 виробляють амідні, аміачні і нітратні добрива, які допомагають підвищити врожайність. азотні солі застосовуються також в тваринництві: вони входять до складу лікарських препаратів для тварин.

ракетно-космічному виробництві. азотна кислота, яку можна купити тут, застосовується для виробництва ракетного палива.

військова справа. без участі даної речовини неможливо створити нітрірующій реагент, який є важливим компонентом вибухівки.

у виробництві мастильних матеріалів та автозапчастин, а також металургії. азотна кислота є одним з основних інгредієнтів, які входять до складу машинного масла. також з її допомогою здійснюється травлення і розчинення металів.

у хімічній промисловості. вона використовується при виробництві пластмаси, органічних барвників і ін.

побут. оскільки азотна кислота є агресивним реактивом, безпосередньо вона в побуті не застосовується. однак дана речовина входить до складу спеціальних коштів, які допомагають ефективно очистити ювелірні прикраси від нальоту. вона також застосовується при краплинному поливі: навіть 60% -ного розчину вистачає, щоб розчинити осад, який з’являється в крапельної системі.

кислоти в україні застосовуються активно, оскільки багато процесів без їх участі просто неможливі. важливо пам’ятати, що вони є небезпечними і їдкими речовинами, тому при роботі з реактивами необхідно дотримуватися техніки безпеки.

Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу: @news_reporter_ua

Залишити коментар

Опубліковано на 01 02 2021. Поданий під Технології. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете залишити відгук або трекбек на цю запис


Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".