https://reporter.zp.ua

Актиній

Редактор: Михайло Мельник

Ви можете поставити запитання спеціалісту!

Хімічні властивості

Актиній (англ. actinium, нім. Aktinium) – радіоактивний хімічний елемент III групи періодичної системи елементів, символ Ас, атомний номер 89, атомна маса 227,0278. Найдовше живе бета-радіоактивний ізотоп 227 Ас, який має період напіврозпаду 21,773 року. Ізотопи 227 Ас і 228 Ас (також відомі як мезоторій II, MsTh II) входять до складу природних радіоактивних рядів. Актиній має сріблясто-білий колір і граноцентричну кубічну кристалічну решітку.

Історія відкриття

Актиній був відкритий в 1899 році французьким хіміком Андре-Луї Деб'єрном. Деб'єрн досліджував мінерал уранініт і виявив, що він містить раніше невідомий елемент, який він назвав актиній (від грецького слова "aktinos", що означає "промінь").

Властивості

Актиній є металом, який має високу радіоактивність. Його металеві властивості схожі на властивості свинцю. Він легко окислюється на повітрі та взаємодіє з водою. Актиній сильно розчиняється у кислотах.

Ізотопи

Ізотопний склад актинію представлений 32 відомими ізотопами, з масовими числами від 221 до 252. Найбільш стабільним ізотопом є 227 Ас, який має період напіврозпаду 21,773 року. Всі інші ізотопи актинію є нестабільними і розпадаються за допомогою бета-розпаду або альфа-розпаду.

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Застосування

Актиній має обмежене застосування через свою високу радіоактивність. Його використовують як джерело нейтронів в радіаційній терапії та як маркер для вивчення руху рідин.

Біологічна роль

Актиній не має біологічної ролі в організмі людини. Він є токсичною речовиною і при вдиханні або вживанні може спричинити серйозні наслідки для здоров'я, включаючи опромінення, виразки та рак.

Вміст в природі

Актиній є одним із найрідкісніших елементів у земній корі, його вміст становить всього 6⋅10^-10%. Він зустрічається в мінералах уранініт, торіаніт та монацит.

Актиній – радіоактивний хімічний елемент з унікальними властивостями. Його обмежене застосування призводить до того, що він є маловідомим елементом, проте його висока радіоактивність робить його предметом наукового інтересу та обережного поводження.

Часті запитання

 1. Який період напіврозпаду найдовговічнішого ізотопу актинію?

  • 21,773 року
 2. Чим обумовлена висока токсичність актинію?

  • Його радіоактивністю
 3. Яка кристалічна решітка актинію?

  • Граноцентрична кубічна
 4. Який хімічний символ актинію?

  • Ас
 5. Які мінерали містять актиній?

  • Уранініт, торіаніт, монацит

У вас є запитання чи ви хочете поділитися своєю думкою? Тоді запрошуємо написати їх в коментарях!

Приєднуйтеся до нашого чату: Телеграм!
У вас є запитання до змісту чи автора статті?
НАПИСАТИ

Залишити коментар

Опубліковано на 25 05 2024. Поданий під Вікі. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете подивитись до кінця і залишити відповідь.

ХОЧЕТЕ СТАТИ АВТОРОМ?

Запропонуйте свої послуги за цим посиланням.
Контакти :: Редакція
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".