1-ша Північна дивізія Дієвої армії УНР
1. Створення та організація
1-ша Північна дивізія була створена наприкінці 1918 року в районі Коростеня. Її основу становили загони Вільного козацтва, Січових стрільців та Повстанської армії отамана Оскілка. Першим командиром дивізії став полковник Михайло Палій-Сидорянський.
До складу дивізії входили:
- 1-й Січовий, 2-й Волинський та 3-й Київський піхотні полки
- 1-й кінний курінь
- 1-ша гаубична батарея
Особовий склад дивізії налічував близько 10 000 чоловік.
2. Бойові дії
У січні 1919 року 1-ша Північна дивізія ввійшла до складу Волинської групи та брала участь у наступі на Овруч. У лютому вона захопила м. Радомишль, звідки продовжила наступ на Київ.
Під час Київської операції 1-ша Північна дивізія билася на особливо важливій ділянці фронту – у районі залізничної станції Дарниця. Їй вдалося прорвати оборону червоних військ і увійти до Києва, забезпечивши успіх наступу.
3. Перехід на Захід
Після взяття Києва 1-ша Північна дивізія вступила до боїв на Волині проти польських військ. У липні 1919 року вона була переведена на Галицький фронт, де брала участь у Збруцькому наступі.
У ході наступу дивізія здобула ряд перемог, зайнявши міста Скалат, Тернопіль та Волочиськ. Однак, після контрнаступу польських військ, УНР армія змушена була відступити на територію Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
4. Інтернування
У листопаді 1919 року, після поразки ЗУНР, 1-ша Північна дивізія була інтернована польською владою. Дивізійних було розміщено в таборах неподалік міст Рівне та Ланцут.
Влітку 1920 року, під час радянсько-польської війни, інтерновані українські вояки були звільнені. Після цього 1-ша Північна дивізія брала участь у боях на Волині та Поділлі проти Червоної армії.
5. Розпуск
У листопаді 1920 року, після підписання Варшавського договору, 1-ша Північна дивізія була розпущена. Більшість її бійців повернулися додому, тоді як частина емігрувала за кордон.
1-ша Північна дивізія Дієвої армії УНР стала однією з найвідоміших і боєздатних військових одиниць того часу. Вона взяла участь у найважливіших боях Визвольних змагань українського народу та внесла значний вклад у боротьбу за незалежність України.
Часті питання
- Якою була структура 1-ї Північної дивізії?
- 1-й Січовий, 2-й Волинський та 3-й Київський піхотні полки, 1-й кінний курінь, 1-ша гаубична батарея
- Хто був першим командиром дивізії?
- Полковник Михайло Палій-Сидорянський
- У яких боях брала участь 1-ша Північна дивізія?
- Наступ на Київ, Збруцький наступ, радянсько-польська війна
- Що сталося з дивізією після війни?
- Була розпущена в листопаді 1920 року
- Яким був внесок 1-ї Північної дивізії в боротьбу за незалежність України?
- Вона брала участь у найважливіших боях і внесла значний вклад у перемогу