Азотна кислота: опис, отримання, застосування

Стаття не відповідає темі?

азотна кислота

Кислоти застосовуються в сучасному світі повсюдно, і азотна кислота – не виняток. Медицина, харчова промисловість, машинобудування та багато інших галузей не обходяться без них. У цій статті ми розповімо, що представляє собою азотна (нітратна) кислота і де її використовують найчастіше.

Азотна кислота: опис

Азотна кислота являє собою безбарвну рідину, іноді жовтуватого відтінку, який може з’явитися при впливі на неї теплої температури (виділяється оксид азоту). Вона зберігається в герметичному посуді, оскільки вступає в бурхливу реакцію з киснем. При цьому рідина починає сильно диміти (якщо концентрація кислоти становить від 86 до 95% – колір диму білий, якщо більше 95% – червоний).

Азотна кислота вступає в реакцію з більшістю металів, перетворюючи їх в оксиди і нітрати. Вона також добре розчиняється в воді.

Як отримати азотну кислоту

Формула даного реактиву відома нам ще з часів школи. HNО3 отримують в результаті декількох етапів:

  • Спочатку відбувається окислення синтетичного аміаку із застосуванням каталізатора;
  • В результаті реакції виділяються нітрозні гази;
  • Вода повністю всмоктується;
  • Відбувається процес виділення і концентрування азотної кислоти.

Застосування

Азотна кислота широко використовується в різних сферах:

Є питання? Запитай в чаті зі штучним інтелектом!

Медицина. Антисептик з в’яжучими властивостями, один з основних інгредієнтів ліків, які допомагають боротися з хворобами шкіри (наприклад, є ефективним засобом для видалення бородавок), реактив, який бере участь в синтезі фармакологічних речовин – все це створюється за допомогою азотної кислоти.
Сільське господарство. На основі HNО3 виробляють амідні, аміачні і нітратні добрива, які допомагають підвищити врожайність. Азотні солі застосовуються також в тваринництві: вони входять до складу лікарських препаратів для тварин.

Ракетно-космічному виробництві. Азотна кислота, яку можна купити тут, застосовується для виробництва ракетного палива.

Військова справа. Без участі даної речовини неможливо створити нітрірующій реагент, який є важливим компонентом вибухівки.

У виробництві мастильних матеріалів та автозапчастин, а також металургії. Азотна кислота є одним з основних інгредієнтів, які входять до складу машинного масла. Також з її допомогою здійснюється травлення і розчинення металів.

У хімічній промисловості. Вона використовується при виробництві пластмаси, органічних барвників і ін.

Побут. Оскільки азотна кислота є агресивним реактивом, безпосередньо вона в побуті не застосовується. Однак дана речовина входить до складу спеціальних коштів, які допомагають ефективно очистити ювелірні прикраси від нальоту. Вона також застосовується при краплинному поливі: навіть 60% -ного розчину вистачає, щоб розчинити осад, який з’являється в крапельної системі.

Кислоти в Україні застосовуються активно, оскільки багато процесів без їх участі просто неможливі. Важливо пам’ятати, що вони є небезпечними і їдкими речовинами, тому при роботі з реактивами необхідно дотримуватися техніки безпеки.

Популярне

Опубліковано на Feb 1 2021. Поданий під Технології. Ви можете слідкувати за будь-якими відповідями через RSS 2.0. Ви можете залишити відгук або трекбек на цю запис

Залишити коментарВикористання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на Reporter.zp.ua.
Редакція не несе відповідальності за матеріали, розміщені користувачами та які помічені "реклама".
Увійти | Спроектований Gabfire